fbpx
Саломе Зурабишвили
Фото: president.gov.ua
Фото: Engin Akyurt/Pixabay
Фото: МИА

Tag: Палестина

Фото: МИА архива

САД ставија вето на барањето на Палестинците за полноправно членство во Обединетите нации

Соединетите Американски Држави ставија вето на нацрт-резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за „државата Палестина да биде прифатена како членка на Обединетите нации“. Нацрт-резолуцијата претставена од Алжир, која „препорачува ...

Taјани: Италија е подготвена да испрати војници во мировна мисија доколку се создаде палестинска држава

Италија ќе биде подготвена да испрати војници како дел од мировната мисија со други земји доколку се формира меѓународно призната палестинска држава, изјави италијанскиот вицепремиер и министер за надворешни работи ...

Фото: МИА

Санчез: Ирска и Норвешка се за признавање на независноста на палестинската држава, Португалија е воздржана

Шпанскиот социјалистички премиер Педро Санчез, кој собира поддршка ширум Европа за признавањето на независноста на палестинската држава, ги придоби Ирска и Норвешка, но не и Португалија откако конзервативците дојдоа на ...

Фото: МИА архива

Нема консензус во Советот за безбедност за прием на Палестина за полноправна членка на ОН

Членките на Советот за безбедност на ОН синоќа не успеаја да се договорат за барањето на Палестина за полноправно членство во светската организација, изјави амбасадорот на Малта, земјата која во ...

Фото: МИА архива

СБ на ОН одлучи да одговори на барањето на палестинските власти за полноправно членство

Советот за безбедност на ОН одлучи до крајот на овој месец да одговори на барањето на палестинските власти да добијат статус на полноправна членка на светската организација. За ова прашање ...

Палестинското барање за полноправно членство во ОН е проследено до надлежниот Комитет

Претседавачката со Советот за безбедност на Обединети нации, амбасадорката на Малта во ОН, Ванеса Фрејзи денеска го проследи барањето на Палестина да стане полноправна членка на Светската организација до надлежниот ...

Борел: Хамас не може да го претставува палестинскиот народ, создавањето две држави единствено решение за траен мир

Со неселективниот напад на 7 октомври минатата година Хамас целосно се дисквалификува себеси и оваа криминална група не може да го претставува палестинскиот народ, порача високиот претставник на ЕУ за ...

САД: Палестинците треба својата државност да ја бараат преку директни преговори, а не преку ОН

САД најавија дека формирањето на независна палестинска држава треба да се бара преку директни преговори меѓу страните, а не преку Обединетите нации, јавува МИА. Палестинските власти вчера побараа повторно разгледување ...

Фото: МИА архива

Палестинците го обновуваат барањето за полноправно членство во ОН

Палестинската управа повторно побара да стане полноправна членка на Обединетите нации, се вели во писмото од вчера упатено до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, јави ДПА, пренесува МИА. -Денес, ...

Page 2 of 10 1 2 3 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER