fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: пари

Талески: Парите се наменети за делници од коридорите, а не за врби и стиропор

Започнуваме историски најголема градежна офанзива преку договорот на државата со конзорциумот „Бехтел и Енка“ за 1,3 милијарди евра, изјави пратеникот на СДСМ, Миле Талески во гостувањето на ТВ24. Се започна ...

Фото: Бриф

(ВИДЕО) Граѓаните за услугите на банките: Малку даваат за штедење, премногу наплаќаат за чување на нашите пари

Во времето на ковид пандемијата деловните банки во земјава го скратија своето работно време, престанаа да работат во сабота, максимално што можеа апелираа да се косистат банкомати и онлајн алатки ...

Министерството за труд и социјала добива најмногу пари од Буџетот, во 2023 пензиите ќе се зголемат два пати

Планот на Министерството за финансии за трошење на парите од државната каса е пред пратениците, а документот кој ги содржи деталите за парите кои државата планира да ги собере, но ...

Северна Македонија ги доби првите 110 милиони евра од ММФ

Република Северна Македонија ја добива првата транша од 110 милиони евра од вкупно одобрените од Меѓународниот монетарен фонд преку Инструментот за претпазливост и ликвидност (ПЛЛ). Средствата стануваат достапни откако Одборот ...

Number 10 Downing Street is the headquarters and London residence of the Prime Minister of the United Kingdom.

Велика Британија ќе бара од ЕУ да и врати пари за системот „Галилео“

Британската Влада се подготвува да побара една милијарда фунти од Европската Унија, за нејзиното учество во системот „Галилео“, откако Брисел најави дека Лондон ќе треба да го напушти системот, заедно ...

Јанева: Истрагите за одлевање пари проширени надвор од земјата

Специјалното јавно обвинителство е фокусирање на финансиските истраги и откривање каде се одлеале парите. Можни држави каде се одлеале парите се Чешка, Грција, Велика Британија, Холандија, изјави денеска специјалната јавна ...

Шекеринска: Членовите на ДИК, номинирани од СДСМ, ги вратиле парите

„Оставките на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски и на членовите предложени од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев, се порака која Владата сака да ја испрати до јавноста ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER