fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: Пендаровски

Пендаровски му го врачи мандатот на Џафери за состав на техничка влада

Претседателот Стево Пендаровски денеска му го врачи мандатот на Талат Џафери за состав на преодната Влада која ќе функционира до изборот на новата влада која ќе се формира по парламентарните ...

Пендаровски: Забрзана интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ позитивно ќе влијае врз безбедноста, политичките процеси и реформската агенда

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 54. Годишен состанок на Светскиот економски форум во Давос, вчеравечер говореше на сесијата „Дипломатски дијалог за Западен Балкан“ при што ја реафирмираше ...

ФОТО: Архива

Пендаровски ќе учествува на сесијата „Дипломатски дијалог за Западен Балкан“ на Светскиот економски форум во Давос

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на 54. Годишен состанок на Светскиот економски форум во Давос, денеска попладне ќе говори на сесијата „Дипломатски дијалог за Западен Балкан“. Во фокусот на дебатата, ...

Пендаровски: Во новата година да бидеме подобри и потолерантни, да ги надминеме недоразбирањата

Во новата година да бидеме подобри, посолидарни, потолерантни и како поединци и како заедница, вели претседателот Стево Пендаровски во новогодишната честитка до граѓаните на Република Северна Македонија. Зад нас, како ...

Пендаровски: Имаме доволно време после Нова година да размислуваме за изборите, сега не е време

Не знам кој нормален човек или политичар во вакви траорни времиња може да размислува за власт, за избори или за мандати. Изборите се закажани за април и мај следната година ...

Пендаровски: Извештајот на ЕК дава патоказ за натамошната работа на институциите, како и областите во кои треба да посветиме внимание

Претседателот Стево Пендаровски во своја објава на Фејсбук напиша дека Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска му го презентирал Извештајот на Европската Комисија за напредокот на Република Северна Македонија за 2023 година. ...

Безбедносната состојба во земјава се следи, до крајот на месецот ќе биде свикан Советот за безбедност

До крајот на месецов, според најавите на претседателот на државата, треба да биде свикан Советот за безбедност на кој ќе се разгледа безбедносната состојба во земјава по последните случувања во ...

Фото: Кабинет на претседателот

Пендаровски: Се уште сме далеку од постигнувањето на целосна рамноправност на руралната жена

Руралните жени се столб на локалната економија, придонесувајќи како земјоделки, сезонски работнички и како претприемачки, порача претседателот Стево Пендаровски на денешниот настан во Крушево по повод одбележувањето на Меѓународниот ден ...

Пендаровски: На Западен Балкан не му е потребен политички симболизам, туку конкретна политичка одлука

Европската унија мора да покаже поголема грижа за регионот. На претстојниот декември самит Европскиот Совет има можност да донесе одлуки за побрза интеграција на Западен Балкан, наместо да го одложува ...

Page 2 of 11 1 2 3 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER