fbpx

Tag: Пендаровски

Пендаровски: Извештајот на ЕК дава патоказ за натамошната работа на институциите, како и областите во кои треба да посветиме внимание

Претседателот Стево Пендаровски во своја објава на Фејсбук напиша дека Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска му го презентирал Извештајот на Европската Комисија за напредокот на Република Северна Македонија за 2023 година. ...

Безбедносната состојба во земјава се следи, до крајот на месецот ќе биде свикан Советот за безбедност

До крајот на месецов, според најавите на претседателот на државата, треба да биде свикан Советот за безбедност на кој ќе се разгледа безбедносната состојба во земјава по последните случувања во ...

Фото: Кабинет на претседателот

Пендаровски: Се уште сме далеку од постигнувањето на целосна рамноправност на руралната жена

Руралните жени се столб на локалната економија, придонесувајќи како земјоделки, сезонски работнички и како претприемачки, порача претседателот Стево Пендаровски на денешниот настан во Крушево по повод одбележувањето на Меѓународниот ден ...

Пендаровски: На Западен Балкан не му е потребен политички симболизам, туку конкретна политичка одлука

Европската унија мора да покаже поголема грижа за регионот. На претстојниот декември самит Европскиот Совет има можност да донесе одлуки за побрза интеграција на Западен Балкан, наместо да го одложува ...

Ковачевски: На процесот за уставни измени треба да му се остави простор

Претседателот Стево Пендаровски е докажан евроатлантист и беше дел за почнување на преговорите на Република Северна Македонија со ЕУ, истакна денеска премиерот Димитар Ковачевски на новинарско прашање за ставот на ...

Пендаровски му одговори на Мицкоски за личните рејтинзи

Претседателот на државата Стево Пендаровски реагираше на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за неговиот рејтинг, односно дека доколку се кандидира за претседател на куќен совет не може да ...

Пендаровски: Потребно соодветно вреднување и многу поголема поддршка на инженерските струки и нивна популаризација меѓу младите

Инженерите се движечката сила во секоја држава, тие придонесуваат за благосостојбата и напредокот на општествата. Нашата земја не може да биде исклучок од овие глобални трендови кои го диктираат развојот ...

Пендаровски: Присуството на пет илјади војници на НАТО во Косово гаранција дека кризата нема да се прелее во регионот

Присуството на пет илјади војници на НАТО во Косово е гаранција дека кризата нема да се прелее во регионот. Добро е што Македонија, Црна Гора и Албанија се членки на ...

Фото: Кабинет на претседателот

Пендаровски: Бошњачката заедница е нераскинлив дел од нашето мултикултурно, мултирелигиозно и мултиетничко општество

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 28 Септември, Меѓународниот ден на Бошњаците, упати честитка до припадниците на бошњачката заедница во Република Северна Македонија. -Дозволете ми, во мое лично име и во ...

Стево Пендаровски, претседател на Северна Македонија (фото: Б.Јордановска)

Пендаровски: Историското искуство не научи да не се плашиме од различните, туку да ја прифатиме и почитуваме различноста

Со нашиот пристап кон градењето на односи на почитување и соработка меѓу различните етнички и верски заедници, ние сме позитивен пример не само за нашиот регион. Историското искуство не научи ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER