fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: Пендаровски

Пендаровски: Правото на образование е клучот што ја отвора вратата за разбирање и уживање на сите други права и слободи

Правото на образование е едно од фундаменталните права и е насочено кон сестран развој на личноста. Ако Универзалната декларација е во симболична смисла – дом на човековите права, тогаш правото ...

Пендаровски: Нема потреба за свикување на СБ поради дојавите за бомби, надлежните се максимално ангажирани

Нема потреба за свикување на Советот за безбедност поради зачестените закани за бомби. Сите надлежни органи се максимално ангажирани и не допуштаат никаква шанса некој да постави експлозивна направа во ...

Шоле: Со македонскиот државен врв разговаравме за НАТО, ЕУ и заземање цврст став против корупцијата

Партнерството во НАТО, претстојното претседавање на Северна Македонија со ОБСЕ, напредокот во евроинтеграцијата, заземање цврст став за корупцијата и состојбата во регионот, биле теми на телефонските разговари што ги имал советникот на државниот секретар на САД, ...

Пендаровски: Лоши сме во битката против корупцијата, а немаме капацитет за ветинг

Лоши сме во битката против корупцијата, а немаме капацитет за ветинг, оцени претседателот Стево Пендаровски, во синоќешното гостување во емисијата „Патот кон“ Алсат М, прашан за процесот на ветинг. Според него, правосудниот систем во земјава испорачува слаби резултати, но, како што ...

Пендаровски од Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Европската Унија е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме, истакна претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел на Самитот ЕУ – Западен Балкан што се одржа во ...

Пендаровски: Повторното актуелизирање на Берлинскиот процес е одлична вест

-Во вакви околности, повторното актуелизирање на Берлинскиот процес со нова програма за работа е одлична вест. Берлинскиот процес не е замена за полноправно членство во Европската Унија, туку инструмент за ...

Пендаровски: Со квалитетни реформи да се запрат негативните трендови во областа на владеењето на правото

Колку брз ќе биде процесот на нашата интеграција во ЕУ зависи и од Брисел, и од државите-членки, но, најмногу од нас. Реформите не ги правиме за да ги задоволиме европските ...

Штајнмајер на чај и баклава во Скопската чаршија

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер и неговиот домаќин, шефот на државата Стево Пендаровски утрово посетија работилница за филиграни во Старата скопска чаршија, каде се запознаа со изработката на накит и експонати ...

За патот кон Европа вреди и следниот тежок чекор, уверува Штајнмаер

Македонија се наоѓа пред важна одлука дали преку претстојната промена на Уставот ќе го трасира патот за отворање на поглавјата во поединечни области, како на пример економската политика или владеењето ...

Page 9 of 11 1 8 9 10 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER