fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: преспански договор

Герапетритис: Потребно е доследно, строго и целосно почитување на Договорот од Преспа

Нашите односи со Северна Македонија се наоѓаат на исклучително задоволително ниво, билатералните односи се развиени во последните пет години, многу повеќе во споредба со претходните 15 години и се наоѓаат ...

Фото: Драган Мишев / ЦивилМедиа

Полнолетство на кандидатскиот статус на Македонија за ЕУ: Зрели за матура, но без сопките на опозицијата

Доколку погледнеме наназад низ годините, онаа оптимистичка состојба која ја гледаме денес во однос на доближувањето до европското семејство, можеше да ја стигнеме многу порано. Не уверуваа дека не може ...

Фото: Скриншот од видео на 360 степени

НМКаменот од блиску доаѓа

ДРАГАН МИШЕВ Кратенката НМК (NMK), која според Преспанскиот договор е наменета исклучиво за регистарските таблички на возилата во земјава, веќе извесно време е стандард на патоказите во една соседна земја, ...

Фото: Уставен суд

Уставен суд нема да ја оценува уставноста на Законот за ратификација на Преспанскиот договор

Уставниот суд денеска едногласно одлучи да не поведе постапка за оценување на уставноста на Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликите, познатa во јавноста како „Договорот од ...

Ципрас: Сириза, меѓу другото, меѓународниот имиџ на Грција го обнови и со Договорот од Преспа

За лидерот на Сириза и поранешен премиер на Грција Алексис Ципрас, кој денеска соопшти дека поднесува оставка на лидерската позиција во партијата, Договорот од Преспа е еден од трите најважни ...

Мицко против Мицкоски

АНА ЧУПЕСКА Оние кои лажат дека го штитат македонскиот идентитет, од наводен бугарски диктат. Тие, исто така лажат дека Преговарачката рамка е бугарски моделирана рамка. Истите тие, се уште на ...

Глобализмот на Преспанскиот договор и паранојата од наводното губење на македонскиот идентитет

Луѓето постојано зборуват дека светот станува глобално село, но никој не објаснува што воопшто тоа за нас во оваа земја значи. Можеби визијата за Перспанскиот договор, која денес ја живееме ...

проф. д-р Катерина Колозова

За здравиот разум

КАТЕРИНА КОЛОЗОВА Често пати на социјалните мрежи го читаме коментарот „ти, пак, експерт за сѐ“,  и овде не мислам на размените меѓу т.н. експерти (терминот е во голема мера компромитиран, ...

Пет години од првото поздравување на Заев и Ципрас: за помалку од шест месеци решија тридецениски спор

На денешен ден пред пет години се одржа првата средба помеѓу поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас кои за помалку од шест месеци познавање решија ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER