Categories

Претставата „Луди за љубов“ од Сем Шепард, а во режија на Деан Дамјановски в петок премиерно ќе биде изведена во Драмскиот театар – Скопје, со почеток во 20 и...

Прочитај повеќе...

Со премиера на операта „Боеми“ од Џакомо Пучини во режија на Дејан Прошев, вечер во Македонската опера и балет ќе почнат 46. Мајски оперски вечери. Свечено ќе бидат отворени...

Прочитај повеќе...

Скопската публика ќе има можност вечер во рамки на 21. Скопски филмски фестивал да го гледа кратометражниот игран филм „Види ја ти неа“. Проекцијата е во 19 часот во во Кино...

Прочитај повеќе...

Премиера на театарската претстава „Чиста хероина“, според текстот „Лична Ангелина (Чувари на честа)“ на Загорка Поп-Антоска Андовска, а во режија на Ѓорѓи Ризески, ќе се одржи вечерва во Јавна...

Прочитај повеќе...

Драмски театар-Скопје вечер од 20 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Партија реми“ во режија на Виолета Џолева, со која актерот Ѓокица Лукаревски ќе одбележи 40 години актерска кариера. 

Прочитај повеќе...

„Исцелител“ ќе се прикажува на осмото издание на престижниот Меѓународен филмски фестивал во Пекинг (BIJFF). Филмот ќе ја има својата кинеска премиера во официјалната натпреварувачка програма „Forward Future“ на...

Прочитај повеќе...

 Во Театарот за деца и младинци-Скопје вечер премиерно ќе биде изведена куклената претстава „Тоби“ според текст на Флоријан Зденек. Адаптацијата на текстот и режијата е на Драгослав Тодоровиќ од...

Прочитај повеќе...

Филмот „Бикини Мун“ на Милчо Манчевски од  утре ќе се прикажува и во 3Д Кино Битола, а потоа и во другите градови низ Македонија. Премиерно пред домашната публика филмот...

Прочитај повеќе...

Документарниот филм со наслов „Чарлиевите ангели” што вечерва премиерно ќе биде прикажан на белградската ТВ Н1, ја прикажува работата на сите обвинители и на целокупниот тим на Специјалното јавно обвинителство.

Прочитај повеќе...