fbpx
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба
epa09950441 Swedish Prime Minister Magdalena Andersson speaks during a parliamentary debate on Sweden's application for NATO membership, at the Swedish Parliment in Stockholm, Sweden, 16 May 2022. The Swedish Parliament is holding a special debate about applying for NATO membership, paving the way for the expansion of the alliance.  EPA-EFE/HENRIK MONTGOMERY  SWEDEN OUT

Tag: Претстава

Со претставата „Стаклена менажерија“, почнува драмската програма на „Охридско лето“

Драмскиот дел од програмата на годинашното „Охридско лето“ почнува вечер со претставата „Стаклена менажерија“ од Тенеси Вилијамс, во режија на Софија Ристеска-Петрушева и во изведба на актерска екипа на НУЦК ...

Премиера на „Стаклена менажерија“ на Охридскиот театар

Народниот театар од Охрид в недела, 3 јуни, премиерно ќе ја одигра претставата „Стаклена менажерија“, во режија на Софија Ристевска Петрушева. Режисерката Ристевска, која на македонската јавност и е позната ...

„55 нијанси геј“

„ДАЛИ Е МОЖНО СЕКСУАЛНО ОСЛОБОДУВАЊЕ НА БАЛКАНОТ“ На 14 април, 2018, на малата сцена во новата зграда на МНТ, со почеток од 20 часот, во рамките на 11-то издание на ...

Претставата „Да го поздравиш и да ми го бациш“ наградена на фестивал во Рума

Претставата „Да го поздравиш и да ми го бациш“ во режија на Билјана Радиновска, во продукција на театарот „Артопија“ од Скопје, доби четири награди на гостувањето на меѓународниот театарски фестивал ...

„Голем студ“ – дипломска претстава на студентите од одделот за драмски актери

На Малата сцена во Македонскиот народен театар вечер и утревечер од 19 часот премиерно ќе биде изведена  „Голем студ“ - дипломска претстава на студентите од одделот за драмски актери во ...

CIVILMEDIA NEWSLETTER