fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: размена

Народниот правобранител на Украина ја обвини Русија дека ја блокира секоја размена на воени заробеници меѓу двете земји

Украинскиот народен правобранител ја обвини Русија дека блокира каква било размена на воени заробеници меѓу двете земји. „Размена на воени заробеници немаше, бидејќи Русија не го сака тоа“, изјави Дмитро ...

САД и Иран разменуваат затвореници, на Техеран ќе му биде одмрзнати 6 милијарди долари

Пет американски државјани денеска го напуштија Иран со катарски авион во замена за петмина Иранци ослободени од американските затвори во редок договор меѓу двете земји со посредство на Катар и ...

Рововска битка за Бахмут

Пречекани украинските бранители ослободени од руско заробеништво. Зеленски: Украина ќе го одржи Бахмут

Андриј Јермак, шефот на кабинетот на претседателот Володимир Зеленски, Андриј Јермак, изјави денеска дека Украина вратила 116 војници како дел од размената на воени заробеници. На Твитер објави видео од ...

Костадиновска-Стојчевска учествува на Втората конференција на министри за култура „Алијанса Баукултур“ во Давос

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, денеска и утре ќе учествува на Втората конференција на министри за култура „Алијанса Баукултур Давос 2023“, која, под мотото „Заедничко добро – споделена одговорност“, се ...

Јорданов, претседател на Друштвото на словенечки и македонски стопанственици: Ако поставиме цел од 10% годишен раст, ќе ја удвоиме размената меѓу двете држави во рок од 7 години

Како суштествен начин кој треба да обезбеди продлабочена економска соработка со Словенија, Друштвото на македонски и словенечки стопанственици ја посочува потребата од приоретизирање на соработката во оние индустрии, кои што ...

Цанакопулос: Идејата за размена на грчките офицери со Турците е проблематична

Грчкиот владин портпарол, Димитрис Цанакопулос, истакна дека грчката владата се надева дека законските процедури ќе бидат завршени наскоро и двата грчки офицери ќе вратат во Грција. Цанакопулос, во интервју за ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER