CivilFest
Categories

ГРЦИЈА Цанакопулос: Идејата за размена на грчките офицери со Турците е проблематична

Грчкиот владин портпарол, Димитрис Цанакопулос, истакна дека грчката владата се надева дека законските процедури ќе бидат завршени наскоро и двата грчки офицери ќе вратат во Грција.

Цанакопулос, во интервју за грчката медиумска агенција АНА-МПА, зборувајќи за нивното апсење, тврди дека акциите на Атина се засновале на безбедноста на двајцата офицери и дека се истрајни во напорите на дипломатско ниво со Турција.

Во исто време, Премиерот и владиниот портпарол на Грција не  негираат дека инцидентот може да биде дел од поопштата стратегија на тензии, од друга страна, притоа карактеризирајќи  го предлогот за размена на грчките војници со осумте Турци како „многу проблематичен“.

“Постојат легитимни процедури во секоја држава, меѓународно право, дипломатски и политички канали кои ни овозможуваат да ги решиме сите прашања што се јавуваат меѓу двете земји. Сепак, јасно е дека двата случаи немаат никаква корелација. Грција не разговара за каква било размена, како што ни Турција, став што произлегува од неодамнешната официјална позиција на претставникот на турската влада.

Суверените права и територијалниот интегритет на земјата се заштитени со решителност, трезвеност и смиреност. Тие не се обезбедени со извици и националистички круни “, истакнува Цанакопулос,

Од друга страна, портпаролот на грчката влада укажува на решителна реакција на грчкиот премиер Алексис Ципрас, билатерално, на состанокот со Ердоган, како и на европско ниво, на неодамнешниот состанок на самитот.

Критикувајќи ја официјална Анкара за нејзините тактики со отворање на повеќе фронтови, грчкиот премиер наведува дека “Грција нема да прифати какви било предизвици од овој неодговорен и кратковиден став на Турција. Нашата земја не е во зборовите, но во пракса е столб на стабилност во дестабилизираниот регион “.

За ова прашање во последните неколку дена, Цанакопулос забележува со строгост дека “расклопувањето на нео-нацистичките банди претставува силен удар за демократската и омилената држава против убијците на Хитлер”, истакнувајќи дека “Мицотакис продолжува да го поврзува тероризмот со левицата, нето што веројатно ќе мора да се ревидира во одреден момент “.

Александрос Стаматиу

Специјално за ЦИВИЛ Медиа

Print Friendly, PDF & Email