fbpx

Tag: Грција

Фото: ЦИВИЛ

Јаневски: Со европски проект Северна Македонија и Грција заеднички ги промовираат туристичките дестинации

„Со ИПА 2 проект, во кој Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот беше носител, а партнери беа Туристичката организација на Градот Солун и Италијанско-грчката туристичка комора, заедно со Грција ...

Герапетритис: Пристапниот процес на земјите од регионот во ЕУ треба да продолжи за доброто на сите

Поддршката на Грција за ЕУ перспективата на земјите од Западен Балкан, уште еднаш ја повтори шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис од Њујорк во изјава за државната телевизија ЕРТ, јави ...

Евакуација на граѓани во поплавените подрачја во централна Грција

Во близина на градовите Кардица, Трикала и Лариса продолжува акцијата за спасување и пренесување на безбедни локации на граѓаните заглавени во објекти во поплавените подрачја, а и денеска вниманието е ...

Редовна железничка линија за транспорт на контејнери од пристаништето во Солун до Скопје

Од следната среда ќе започне да сообраќа новата редовна железничка линија за транспорт на стока што ќе ги поврзе пристаништето во Солун и Скопје, јави дописничката на МИА од Атина. ...

Фото: Wikipedia

Загинатите во шумските пожари во Еврос, северна Грција најверојатно се мигранти

Грчките пожарникари веќе петти ден се борат да ги сопрат пожарите во Еврос, Александрополис и во шумата Дадија. Како што јави Екатимерини, пожарите се уште беснеат во другите региони на ...

Балкански самит во Солун, со ЕУ лидерите и претседатечпт на Украина, Зеленски, 21 август 2023, Атина

Декларација од Атина: ЕУ ќе биде ​​збогатена со Западен Балкан, Украина и Молдавија

На неформалниот состанок на лидерите на Европската унија со претставниците на земјите од Западен Балкан, Украина и Молдавија, беше заклучено дека е неопходно да се заокружи визијата за ЕУ ​​збогатена ...

Page 1 of 57 1 2 57

CIVIL MEDIA NEWSLETTER