fbpx
Руски ракетен напад врз Одеса. Фото: Укринформ
Фото: МИА архива
Фото: МИА архива
Палестина - Фото МИА
Фото: МИА / Архива
Фото: Медиа Претседател за сите
Фото: Принтскрин
Фото: Трн.мк

Tag: тензии

Ховениер ги обвини косовските власти за поттикнување меѓуетнички тензии во Косово

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово, Џефри Ховениер ги обвини косовските власти за поттикнување меѓуетнички тензии со неодамнешните одлуки за забрана на употребата на српскиот динар во земјата, како ...

Северна Кореја повторно истрела артилериски ракети во близина на границата со Јужна Кореја

Северна Кореја денеска истрела повеќе од 60 артилериски ракети во близина на спорната поморска граница со Јужна Кореја, соопшти јужнокорејската војска. Северна Кореја вчера веќе истрела повеќе од 200 артилериски ...

Фото: МИА

Се зголемуваат тензиите, Блискиот Исток се приближува на работ на регионална војна

Блискиот исток се приближува на работ на регионална војна, која администрацијата на Бајден се обиде да ја спречи по смртоносните напади на Хамас против Израел на 7 октомври. Растечките напади ...

Тензично на протестите во Белград: Обид за упад во градското собрание, скршени прозорци, употребен солзавец и бибер спреј

Протест на опозицијата собрана околу коалицијата „Србија против насилство“ се одржува пред градското собрание во Белград. Ситуацијата е тензична. Граѓани ги кршеа стаклата на вратите од Градското собрание, полицијата ги ...

Фото: Слобден печат

Тензии во Чашка: Директорката ги пријави за малтретирање родителите што протестираа

Тројца од присутните на вчерашните протести пред ОУ „Тодор Јанев“ во општина Чашка, денеска беа на информативен разговор од полициска станица. Директорката на училиштето Елена Николова ги пријавила за физичко ...

Фото: Скриншот

Тензии во Чашка, полицијата со жив штит ја одбрани директорката од толпата, кој стои зад протестите?

Полицијата мораше да интервенира и спречи поголем инцидент кога група родители на ученици oд училиштето „Тодор Јанев“ во Чашка, кои трета недела ја бојкотираат наставата поради одлуката на Министерството за ...

Ројтерс: Тензично на границата меѓу Србија и Косово, патролираат британски војници

Британски војници патролираат на косовско-српската граница како дел од мировната мисија на НАТО, која е засилена поради загриженоста дека поранешните воени непријатели би можеле да се вратат во отворен конфликт ...

Зголемени тензии на релација Кишињев – Кремљ: Русија забрани влез на 11 молдавски функционери како одмазда за ограничувањето на проруските медиуми во Молдавија

Кремљ им забрани на 11 молдавски функционери да влезат во Русија како одмазда за неодамнешните ограничувања на Молдавија за проруските медиуми, се вели во соопштението на руското Министерство за надворешни ...

The Prime Minister, Shri Narendra Modi  with the Chinese President, Mr. Xi Jinping and First Lady Ms. Peng Liyuan at Hyatt Hotel, Ahmedabad on September 17, 2014 / Wikimedia commons

Нови тензии меѓу членките на БРИКС: Кинескиот претседател нема да присуствува на Г20 самитот во Делхи што се толкува како омаловажување на Индија

Кинескиот претседател Си Џинпинг нема да присуствува на самитот на Г-20 во Индија оваа недела, откако по неодамнешните тензии, билатералните односи меѓу двете земји остануваат замрзнати. Aналитичарите сметаат дека  дека ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER