fbpx
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: тензии

Зголемени тензии на релација Кишињев – Кремљ: Русија забрани влез на 11 молдавски функционери како одмазда за ограничувањето на проруските медиуми во Молдавија

Кремљ им забрани на 11 молдавски функционери да влезат во Русија како одмазда за неодамнешните ограничувања на Молдавија за проруските медиуми, се вели во соопштението на руското Министерство за надворешни ...

The Prime Minister, Shri Narendra Modi  with the Chinese President, Mr. Xi Jinping and First Lady Ms. Peng Liyuan at Hyatt Hotel, Ahmedabad on September 17, 2014 / Wikimedia commons

Нови тензии меѓу членките на БРИКС: Кинескиот претседател нема да присуствува на Г20 самитот во Делхи што се толкува како омаловажување на Индија

Кинескиот претседател Си Џинпинг нема да присуствува на самитот на Г-20 во Индија оваа недела, откако по неодамнешните тензии, билатералните односи меѓу двете земји остануваат замрзнати. Aналитичарите сметаат дека  дека ...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи (фото извор: МНР)

Претседавачот на ОБСЕ објави план во девет чекори за деескалација на тензиите на северот на Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се наведува во соопштението од Министерството ...

Курти и Вучиќ се согласија во едно: Сакаат мир и деескалација на состојбата во Косово

Косовскиот премиер Албин Курти вечерва на Твитер објави дека денеска се сретнал со амбасадорите на земјите од Квинта и на ЕУ, изразувајќи загриженост поради насилствата што избија во Косово и ...

Косово немири (Фото: Принтскрин)

Меѓународната заедница ги осуди нападите врз КФОР: Насилството во Косово мора веднаш да престане

НАТО вечерва соопшти дека најостро ги осудува неиспровоцираните и целосно неприфатливи напади врз војниците на мисијата на КФОР во северниот дел на Косово и ги повика сите страни да се ...

Израел им забранува на Евреите да ја посетуваат џамијата Ал Акса до крајот на Рамазан

На еврејските посетители и туристи ќе им биде забранет влез во комплексот на џамијата Ал Акса во Ерусалим до крајот на светиот муслимански месец Рамазан, се вели во денеска објавеното ...

Фото: Wikimedia Commons

Нетанјаху ги одложи судските реформи но не се откажува од нив, протестите продолжуваат

Во своето вечерашно обраќање до јавноста, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го потврди она што претходно го објави Бен Гвир, шефот на крајнодесничарската партија која ја предложи реформата. Нетанјаху рече дека ...

Британскиот премиер: Војната во Украина е предизвик, но ни се заканува уште полош конфликт

Британскиот премиер Риши Сунак предвидува „тешка и опасна деценија“ во главниот преглед на одбраната, безбедноста и надворешната политика, објавен денеска. Тој предупреди дека руската војна во Украина и кинеската агресија ...

Page 2 of 6 1 2 3 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER