fbpx

Tag: тензии

Фајон: Европската унија очекува Белград и Приштина да постигнат компромис пред локалните избори

Министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон, изјави дека Европската унија очекува Србија и Косово да постигнат компромис во дијалогот до април годинава, за кога се закажани локални избори ...

Косовска полиција во близина на барикадите кај Штрпце, петок навечер, 6 јануари 2023 (screenshot, Telegrafi.com)

Припадник на Косовските безбедносни сили уапсен, по пукањето во двајца етнички Срби, од кои еден е малолетник, повторно тензии во Косово

Припадник на Косовските безбедносни сили беше уапсен откако во петокот пукаше во двајца етнички Срби, од кои еден малолетник, во село Готовуша, близу Штрпце, Косово. Жртвите на возраст од 11 ...

Астрит Истрефи, Извршен директор на Балкан Форум, Косово (фото: Ангел Ангеловски / ЦИВИЛ)

Астрит Истрефи, Балкан Форум, Косово: Четири причини зошто Србија нема да го нападне Косово

Барикади, пукање и напади врз полицајци и новинари во северниот дел на Косово, каде живее српското малцинство, се дел од елементите на зголемените тензии меѓу Косово и Србија од почетокот ...

Косовски министер: Србија под влијание на Русија сака да го дестабилизира Косово

Косовскиот министер за внатрешни работи Џелал Свечла изјави дека Србија, под влијание на Русија, планира да го дестабилизира Косово со поддршка на српското малцинство на северот на земјата, кое веќе ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Српски тензии со руски корени, ердоганизмот како храна за рамизмот и беришизмот, Латинка Перовиќ за Косово е повеќе од почит и сеќавање

Гардијан: Русија ги разгорува тензиите во Србија додека војната во Украина тапка во место „ЕУ-САД се согласуваат дека барикадите треба да се отстранат. Но, тие се исто така загрижени како ...

Вучиќ за в четврток најави одлука за испраќање на српска војска во Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека српската Влада в четврток ќе донесе одлука за испраќање барање до КФОР за обезбедување присуство на српските сили во северниот дел на Косово, ...

Косово ги одложи плановите за казнувањето за старите регистарски табличките за 48 часа по барањето на САД

Косово ги одложи плановите за казнување на возачите кои одбиваат да ги предадат старите регистарски таблички издадени од Србија за 48 часа по барањето на Соединетите држави. Речиси две години, ...

Page 2 of 4 1 2 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER