fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: турција

Средба Ердоган – Мицотакис во Анкара

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис денеска е во работна посета на Анкара и попладнево ќе сретне со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, јави дописничката на МИА од Атина. Во пресрет на ...

Над 20 приведени во антитерористичка акција против Исламска држава во Турција

Дваесет и три осомничени членови на џихадистичката група Исламска држава (ДАЕШ) се приведени во голема антитерористичка операција спроведена во седум турски окрузи, соопшти денеска турскиот министер за внатрешни работи, Али ...

Фото: expressioninterrupted.com

Приведувања, напади и закани по живот за десетици новинари во Турција кои известувале за изборниот пораз на Ердоган

Најмалку седум новинари се приведени додека известувале за протестите по локалните избори минатиот викенд, додека двајца новинари се заканувале, а други биле изложени на физички напади поради нивното известување за ...

Катимерини: По најголемиот изборен пораз, Ердоган повеќе не е непобедлив

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган на вчерашните локални избори во Турција го претрпе најголемиот изборен пораз и повеќе не е непобедлив во турската политичка арена, се вели во анализата што денеска ...

Ердоган: Изборите за нас се пресвртница, имаме уште четири години да ги исправиме грешките

Турската демократија ја докажа својата зрелост. Денешните избори за нас се пресвртница, а не крај. Секој гласач победи, без разлика дали гласал за нас или не, изјави турскиот претседател Реџеп ...

Фото: Wikimedia commons

Турција гласа: Битката за управување со Истанбул станува клучна за иднината на земјата

Милиони Турци гласаат на изборите во недела за да одлучат кој ќе управува со нивните најголеми градови, и дали претседателот Реџеп Таип Ердоган може да ја врати контролата од опозицијата. ...

Page 1 of 25 1 2 25

CIVIL MEDIA NEWSLETTER