fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: турција

Foto: Alex Wong

САД се загрижени бидејќи Хамас и натаму наоѓа финансиска помош во Турција

Американскиот потсекретар за тероризам Брајан Нелсон денеска изјави дека разговарал со турски официјални претставници, бидејќи САД се загрижени поради тоа што палестинската милитантна група Хамас собира средства во таа земја. ...

Фото: Скриншот Икс

Турскиот парламент забрани Кока-Кола и Нестле во своите ресторани

Турскиот парламент ги отстрани производите на Кока -Кола и Нестле од своите ресторани во вторникот поради нивната наводна поддршка за Израел среде конфликтот во Газа, објави The Financial express според ...

Фото: Кабинет на претседателот на Украина

Украинската амбасада во Анкара ги демантираше дезинформациите што ги шират некои турски медиуми во врска со интервјуто на Зеленски

Изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за NBC News за воената операција на Израел против милитантите на Хамас беше искривена од турските медиуми и претставена со погрешно толкување, ...

Мустафа Кемал Ататурк пред сто години ја создаде модерна Турција – по кој пат оди Ердоган?

Пред сто години, на 29 октомври 1923 година, Мустафа Кемал Ататурк ја прогласи Република Турција, секуларна, прозападна и, за тоа време, демократска држава создадена на урнатините на Отоманската империја. Новиот ...

Израел ги повлече дипломатите од Турција откако Ердоган ги прогласи Израелците за воени злосторници

Израел ги повлече своите дипломати од Турција за да ги „преиспита врските“ меѓу двете земји, по критиките на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за војната во Газа, објави денеска израелскиот ...

Антисемитски пораки во Истанбул: Забранет влез за Евреите

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во еден од своите најостри коментари досега за конфликтот во Газа, во средата (25 октомври) рече дека палестинската милитантна група Хамас не е терористичка организација, ...

Турција преговара за ослободување на заложниците кои ги држи Хамас

Турција, која во текот на историјата имала контакти со Хамас, води преговори со цел да ги ослободи цивилите кои ги држи палестинската милитантна организација, изјави висок турски претставник. Турскиот функционер ...

Напаѓачите, кои ја детонираа бомбата пред зградата на МВР во Анкара, во Турција влегле од Сирија

Двајцата напаѓачи, кои ја активираа бомбата пред зградата на Министерството за внатрешни работи во Анкара, во Турција влегле од Сирија, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан. Британските ...

Писонеро: ЕУ има стратешки интерес за продлабочување на односите со Турција

ЕУ има стратешки интерес за продлабочување на меѓусебните односи со Турција и со нејзиниот народ, во услови на нестабилно опкружување во регионот на Источниот Медитеран, изјави денеска портпаролката на Европската ...

Page 2 of 23 1 2 3 23

CIVIL MEDIA NEWSLETTER