fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: руски загуби

Фото: Укринформ

Путин испраќа единици од Далечниот Исток за да ги надополни загубите во Украина

Русија испраќа војници од воените единици на далечниот исток, вклучително и од нејзината Пацифичка флота и 11-та единица на Воено воздухопловство и Единиците за воздушна одбрана, за да ги надополни ...

Фото: Укринформ

Русите не успеаја да преминат на западниот брег на Днипро, беа принудени да се повлечат откако изгубија четвртина од својот капацитет

Во раните утрински часови во четвртокот, група руски војници направија дрзок обид да го преминат Днипро со моторен чамец за да се истоварат на западниот брег во близина на мостот ...

ГРАД ШТО ТРЕБА ДА СЕ БРАНИ Москва се готвеше за одбрана од единиците на Пригожин кому како да немаше кој да му се спротивстави

ISW: Русија крие статистички податоци за социјална поддршка за да ги прикрие воените загуби

Руската влада, според Институтот за проучување на војната (ISW), сокрила податоци за примателите на услуги за социјална поддршка во 2022 година, најверојатно за да ги прикрие жртвите претрпени во првата ...

Руските бродоградилишта не можат да изградат онолку бродови колку што успева да им потопи украинската морнарица

Повеќето од водечките светски морнарици стануваат се поголеми - многу поголеми - за една клучна метрика: тонажа. Но, не и руската морнарица. Таа всушност се соочува со сериозни потешкотии да ...

Фото: Укринформ

Британското разузнавање: Во последните шест недели Русија ги претрпе најголемите загуби од почетокот на војната

Изминатите шест недели беа одбележани со некои од најголемите загуби на Русија од почетокот на војната во Украина, објави британското Министерство за одбрана на социјалната мрежа Икс повикувајќи се наподатоците ...

Фото: en.defence-ua.com

Русија си го откупува продаденото оружје од долгогодишните клиенти за да ги надополни загубите во Украина

Русија се обидува да повлече делови од одбранбените системи што ги извезуваше во земји како Пакистан, Египет, Белорусија и Бразил, додека се обидува да ги надополни огромните залихи на оружје ...

Бројот на загинати руски војници во Украина надмина 300.000, украинските сили уништија колона Руси кои се обидуваа да ја пробијат одбраната кај Краснохоривка

Украинската војска уништи конвојот со руски војници додека се  обидуваа да ја пробијат одбраната кај Краснохоривка, додека бројот на загинати руски војници во Украина од почетокот на целосната руска агресија ...

Фото: Укринформ

Русија соочена со низок морал ги егзекутира сопствени војници кои се повлекуваат од крвавото боиште кај Авдиивка

Русија егзекутира војници кои се обидуваат да се повлечат од крвавата офанзива во источна Украина, соопшти Белата куќа. Според САД, некои од жртвите што ги претрпе Русија во близина на Авдивка ...

Украинска борец на територијалната одбрана со уништен руски тенк пред Авдиивка Фото: Украински 
 територијални одбрамбени сили

Русите испратија три бригади кон Авдиивка, само две се вратија

Четири месеци откако украинските сили ја започнаа својата долгоочекувана контраофанзива во јужна и источна Украина, руските сили се обидуваат да го вратат моментумот на војната во своја полза. На 10 ...

Според статистика за загуби, руската тенковска флота брзо се претвора во советска

Статистиката за загубите на руската федерација во тенкови елоквентно зборува за вистинската состојба на руската тенковска флота и ограничените можностите на руската воена индустрија, пренесува Дифенс експрес. Доста интересна статистичка ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER