fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: руско гранатирање

Првиот цивилен брод го напушта пристаништето Одеса по привремениот коридор додека Русите повторно нападнаа пристаниште на Дунав со дронови

Првиот брод го напушти морското пристаниште Одеса по привремениот коридор за цивилни бродови. „Контејнерскиот брод JOSEPH SCHULTE, кој плови под знамето на Хонг Конг, го напушти пристаништето Одеса и се ...

Фото: Укринформ

Рускиот терор продолжува, во текот на ноќта извршени артилериски и воздушни напади низ Украина, има загинати и повредени цивили

Во текот на ноќта, Русите извршија 313 гранатирања во регионот Херсон, при што загинаа цивили. Во текот на изминатиот ден, 11 јули, руските напаѓачи пукаа 67 пати во областа Херсон, ...

Фото: Укринформ

Русите гранатираа станбени згради и хуманитарен штаб во Херсон, најмалку двајца цивили повредени

Најмалку двајца цивили се повредени во руското гранатирање на градот Херсон, објави ова на Телеграм Регионалната воена управа на Херсон, пренесува Укринформ. „Руските терористи гранатираат станбени квартови на Керсон“, се ...

Фото: Твитер

Амбасадорката Дир: Русите тероризираат и убиваат цивили, вклучително и волонтери

Амбасадорката на Украина во земјава, Лариса Дир, на Твитер сподели информации за  руските гранатирања врз цивилни цели во Украина на 390 ден од почетокот на инвазијата. 390-ти ден од почетокот ...

Фото: Твитер објава на украинската амбасадорка Лариса Дир

Амбасадорката Дир: Државата терорист Русиja гранатира станбени квартови во Херсон, досега 6 починати и 12 ранети цивили

„Пред малку во Херсон државата терорист Русиja и земја членка на ОБСЕ нанесе удар врз станбени квартови, објекти на критичната инфраструктура, градинка, болница, приватни гаражи, автомобили и станица на јавен превоз. Во ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER