fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: социјални медиуми

Што знаеме за „Threads“, апликацијата која претендира да го „убие“ Твитер

По неколкумесечна тајна работа, сопственикот на Фејсбук „Мета“, ја објави апликацијата „Threads“, клон на Твитер кој може да предизвика пресврт во светот на социјалните медиуми. „Threads“ моментално е достапна во ...

Трол, вработен во администрацијата, сее омраза по социјалните мрежи

Ова е коментар на М. П., помлад соработник за статистички истражувања при Државниот завод за статистика, на Фејсбук страната на ЦИВИЛ, каде што се објавуваат линкови од содржините објавени на медиумската ...

рамзан кадиров

Фејсбук и Инстаграм ги затворија профилите на Кадиров

Американските социјални мрежи, Фејсбук и Инстаграм, ги затворија профилите на чеченскиот претседател Рамзан Кадиров. Чеченскиот претседател пред да му бидат згаснати профилите имаше повеќе од три милиони следбеници на Инстаграм, а ...

Твитер порака поттикна шпекулации за оставка на полската премиерка Шидло

Полската премиерка Беата Шидло објави порака на социјалната мрежа Твитер за која полските медиуми оценуваат дека претсавува најава за нејзина скорешна оставка. Пораката беше објавена по состанокот на владејачката партија ...

Сѐ повеќе влади манипулираат со социјалните медиуми и интернетот

Се повеќе влади ги следат примерите на Русија и Кина со манипулирање на социјалните медиуми и потиснување на изразување на мислења на интернет, што претставува сериозна закана за демократијата, соопшти ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER