fbpx
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: Струга

Фото: ЦИВИЛ Медиа

Кривичен суд ненадлежен за случајот со Рамиз Мерко, предметот ќе го прати во судот во Струга

Специјализираното одделение за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје донесе решение со кое се огласува за ненадлежно по предметот против обвинетиот Рамиз Мерко од Струга за кривично ...

Да бидат направени сите институционални проверки за случајот со Мерко, бара премиерот

„Беседа за Вудро Вилсон“ го нарече премиерот Димитар Ковачевски соопштението на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко објавено на Фејсбук страницата на општина Струга, потенцирајќи дека општината требаше веднаш да биде на ...

ЈО ги проверува случаите со Мерко во Струга и Битола

Четиричлена комисија од јавни обвинители од Јавното обвинителство на РСМ (ЈОРСМ) денеска врши надзор на постапувањето во предметите поврзани со струшкиот градоначалник Рамиз Мерко во Основното јавно обвинителство Струга и ...

Струшкиот градоначалник Мерко го замрзнал членството во ДУИ, од партијата бараат сеопфатна истрага

Струшкиот градоначалник, воедно и член на претседателството на ДУИ, Рамиз Мерко донел одлука да го замрзне членството во партијата откако беше ставен на црната листа на САД. Истовремено, од ДУИ ...

Курти на ПФД 2023: Берлинскиот процес е најдобрата платформа за регионална соработка, не поддржувам регионални иницијативи без европски вредности и механизми

Се наоѓаме во едно проблематично време, но со основниот договор со Србија за којшто се согласивме за нормализација којашто е фактички фокусирана на заемно и меѓусебно признавање, се надевам дека ...

Aбазовиќ на ПФД 2023: На Црна Гора и земјите од регионот им е потребна поддршка за подобрување на инфраструктурата

На сесијата „Искрената регионална соработка го одржува регионот стабилен“ во рамки на Преспа форумот за дијалог 2023 во Струга, премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ оцени дека унапредувањето на сообраќајната ...

Ковачевски на ПФД 2023: Северна Македонија и регионот припаѓаат во ЕУ, оваа историска шанса не треба да се испушти

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на сесијата: „Искрената регионална соработка го одржува регионот стабилен“, во рамките на Преспа форумот за дијалог, што се одржува ...

Започнува третото издание на Преспа форумот за дијалог „Проширено европско семејство до 2030: (не)возможна мисија?“

Денеска во хотел Дрим, Струга, започнува третото издание на Преспа форумот за дијалог насловен „Проширено европско семејство до 2030: (не)возможна мисија?”, организиран од Министерството за надворешни работи, а под покровителство ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER