fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: Туркије

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muğla'nın Menteşe ilçesinde yer alan Atatürk Bulvarı'nda, Marmaris - Datça Yolu, Milas İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Bodrum Devlet Hastanesi ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış törenine katıldı. ( Doğukan Keskinkılıç - Anadolu Ajansı )

Ердоган тврди дека води на предизборните анкети

Претседателот на Туркије, Реџеп Тајип Ердоган изјави дека во предизборните анкети тој води пред другите претседателски кандидати, како и оти коалицијата околу неговата Партија на правдата и развојот (АКП) исто така ...

Прес конференција на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во пресрет на Состанокот на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО во Брисел, 13 февруари 2023

Столтенберг ја поздрави ратификацијата од турскиот Парламент на приклучувањето на Финска кон НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, синоќа ја поздрави ратификацијата од страна на турскиот Парламент на членството на Финска во Алијансата, изјавувајќи дека тоа ќе го направи „семејството на НАТО ...

Фото: миа.мк

ЕИБ ќе обезбеди 500 милиони евра за обнова на Туркије по земјотресот

Европската инвестициска банка привремено ја укина речиси четиригодишната забрана за финансирање во Туркије за да обезбеди 500 милиони евра за реконструкција на земјата по земјотресот. ЕИБ практично ги суспендираше сите ...

Фото: миа.мк

Во земјотресите во Туркије загинаа над 50 илјади луѓе

Бројот на загинати во разорните земјотреси што ја погодија Турција на почетокот на февруари надмина 50.000, изјави денеска директорот на турската агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби, Јунус ...

Фото: миа.мк

Црвен крст одбележува 78 години постоење, собрани над 960 илјади евра за настраданите подрачја во Туркије и Сирија

Продолжуваме да ја покажуваме нашата солидарност на дело преку помошта која ја обезбедуваме за настраданите подрачја во Туркије и Сирија. Добра е веста дека досега се собрани над 960 илајди ...

Фото: Човек гледал како доброволци бараат тела во стариот кварт на градот Антакија во провинцијата Хатај во четвртокот - Emily Garthwaite / The New York Times

Хуманитарен настан на Црвниот крст за настраданите во земјотресот во Туркије и Сирија

По повод 78 години од своето формирање, Црвениот крст денеска во хотелот „Холидеј ин“ организира настан посветен на хуманоста и солидарноста за настраданото население од земјотресот во Туркије и Сирија. ...

Хелсинки објави дека Туркије донела одлука за прием на Финска во НАТО, ставот ќе биде објавен в петок

Туркије и претседателот Реџеп Таип Ердоган донесоа одлука за прием на Финска во НАТО, која официјално ќе биде објавена в петок за време на посетата на финскиот претседател, соопштено е ...

Пендаровски до припадниците на АРМ: Вашиот ангажман во Туркије во рамки на најпрофесионалните достигнувања што може да ги очекува еден врховен командант

Претседателот Стево Пендаровски во обраќањето на церемонијата за време на пречекот на припадниците на Армијата, кои се вратија од хуманитарната операција во Туркије, изјави дека според информациите добиени од НАТО, ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER