fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: Туркије

Повредени двајца македонски ученици во земјотресот во Туркије

Повредени се двајца македонски ученици во земјотресот во Туркије. Едниот ученик има скршеница, а другиот полесни повреди, информира Министерството за надворешни работи. Во југоисточна Туркије каде утринава беше регистриран силен ...

Најмалку 670 луѓе загинаа во земјотресот во Туркије и во Сирија

Според најновите податоци загинаа најмалку 670 лица во Сирија и во Туркије како последица на силниот земјотрес регистриран утрово во близина на јужниот турски град Газиантеп. Се стравува дека бројот ...

МНР: ДКП-ата во Туркије се на 24-часовно располагање за македонските државјани

По силниот земјотрес во југоисточниот дел на Република Туркије Министерството за надворешни работи информира дека дипломатско-конзуларните претставништва во земјата се на 24-часовно располагање на евентуални прашања од македонските државјани. -По ...

Фото: Министерот за надворешни работи на Турција Мевлут Чавушоглу/Укринформ

Чавушоглу: Туркије ја поддржува мировната формула предложена од Украина

Министерот за надворешни работи на Туркије, Мевлут Чавушоглу изјави дека неговата земја ја поддржува мировната формула понудена од Украина за ставање крај на војната. „Русија изјавува дека сега е подготвена ...

Page 8 of 8 1 7 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER