fbpx
Илустрација подготвена со AI gencraft
Фото: Скриншот
Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит
Фото: Скриншот

Tag: Туркије

Пендаровски до припадниците на АРМ: Вашиот ангажман во Туркије во рамки на најпрофесионалните достигнувања што може да ги очекува еден врховен командант

Претседателот Стево Пендаровски во обраќањето на церемонијата за време на пречекот на припадниците на Армијата, кои се вратија од хуманитарната операција во Туркије, изјави дека според информациите добиени од НАТО, ...

Потрагата по преживеани во Туркије заврши, Лекари без граници пристигнаа во Сирија

Речиси 47.000 луѓе загинаа во земјотресот што ги погоди Туркије и Сирија на 6 февруари, според последните официјални податоци, а бројот на жртвите се очекува дополнително да се зголеми, јавуваат ...

Собрани 30.378.353 денари за настраданите во земјотресот во Туркије и Сирија

Заклучно со 16.02.2023 година преку телефонските линии и од Фондот на солидарност на Црвен крст се уплатени вкупно 30.378.353 денари. Црвениот крст на Република Северна Македонија по апелот на Меѓународната дедерација на ...

Дванаесетгодишно дете извлечено живо од под урнатините во Антакија 260 часа по земјотресите

Уште едно чудо се случи во Туркије, откако дванаесетгодишно дете беше спасено од урнатините на зграда во Антакија, во провинцијата Хатај, 260 часа по разорните земјотреси што во понеделникот минатата ...

Фото/ Wikipedia commons

Најмалку 43.844 луѓе загинаа во земјотресите во Туркије и Сирија

Турските власти соопштија дека најмалку 38.044 луѓе загинаа во земјотресите што ја погодија земјата. Сириската влада и Обединетите нации соопштија дека во Сирија загинале повеќе од 5.800 луѓе. Два разорни земјотреси, првиот ...

Во Тетово хуманитарен кошаркарски натпревар, средствата од продадените билети ќе се донираат за Туркије и Сирија

Кошаркарскиот клуб Тетекс од Тетово вчера организираше хуманитарен натпревар на младите категории на клубот со цел да се соберат средства кои ќе се донираат за подрачјата погодени од земјотрес во Туркије ...

„Металика“ донира 250.000 долари за Туркије и Сирија

Хеви-метал составот „Металика“ ќе донира 250.000 долари (околу 230.000 евра) на хуманитарните организации „Дајрект релиф“ (Direct Relief) и „Ворлд централ кичен“ (World Central Kitchen), коишто обезбедуваат помош за подрачјата погодени ...

Земјотрес од 4,3 степени според Рихтер во централна Туркије

Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во централна Туркије, на длабочина од 10 километри, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Според веб-страницата на ЕМСЦ, епицентарот ...

Фото/ Wikipedia commons

Стравични податоци: Од земјотресите во Туркије и Сирија над 41.000 загинати

Според најновите податоци, во разорниот земјотрес во Туркије животот го загубија 35.418 лица, а во Сирија најмалку 5.800 луѓе. Речиси 100.000 се повредени. Земјотресот погоди 13 милиони луѓе, вклучувајќи околу ...

Page 2 of 8 1 2 3 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER