fbpx
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Вагнер група

Фото: Укринформ

Украинските сили продолжуваат да напредуваат на периферијата на Бахмут гранатирајќи ги „вагнерците“ кои го напуштаат градот

Во текот на последниот ден немаше отворени борби во насока Бахмут. Како резултат на гранатирањето на украинските одбранбените сили врз „вагнерците“ кои се повлекуваа од градот, загинаа 80 окупатори, а ...

Фото: Укринформ

Битката не запира, украинските сили се блиску до тактичко опкружување на Бахмут

Додека медиумите во Москва трубат за „остварена мисијата“, откако шефот на платеничата група Вагнер, Евгениј Пригожин прогласи победа во источниот украински град Бахмут, Украина инсистира на тоа дека градот не ...

Тепачка меѓу Вагнер и редовните руски војници во Луганската област прераснала во престрелка со жртви

Тепачката што изби меѓу војниците на руската армија и озлогласената платеничка група Вагнер прерасна во престрелка во окупираниот град Станица Луханска во руската контрола во Луганската област, објави Генералштабот на ...

Фронтот кај Бахмут

Расте раздорот помеѓу Москва и Вагнер групата додека битката за Бахмут достигнува кулминација

Интензивните борби продолжуваат во и околу источниот украински град Бахмут, додека Кијив и Москва  се борат со недостиг на муниција и зголемени жртви, а односите помеѓу платеничката група Вагнер и ...

Фото: Укринформ

Британско разузнавање: Руските војници добија наредба да напредуваат во повеќето сектори, но им недостига борбена моќ

На руските сили им се даваат наредби да напредуваат во повеќето сектори, но тие не собраа доволно офанзивна борбена моќ на ниту една оска за да постигнат решавачки ефект, соопшти ...

Фото: Укринформ

Руски осуденици под закани од нови обвиненија принудени да се приклучат на групата Вагнер

Руските затвореници, на кои им се закануваат нови кривични пријави се принудени да се приклучат во редовите на Вагнер групата. Регрутирањето е во тек и во некои руски истражни центри, ...

Page 2 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER