fbpx
Илустрација подготвена со AI gencraft
Фото: Скриншот
Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит
Фото: Скриншот

Tag: Вагнер група

„Вагнер“, Централна Африканска Република/
скриншот

Русија лажно се претставува како безбедносен гарант во Африка додека ги поддржува тамошните авторитарни режими и воени хунти

Во блиска иднина, Русија планира да потпише договори за воена соработка со уште шест африкански земји, навести заменик-министерот за одбрана на Русија, Александар Фоминза време на телевизиско интервју на 12 ...

Фото: Wikimedia commons

Претседателот на Централноафриканската Република, Туадера победи на референдумот со помошта на платениците на Вагнер

Референдумот што му дозволува на претседателот на Централноафриканската Република (ЦАР) да се кандидира за функција онолку пати колку што сака, противниците го означија како фарса. Изборната власт вели дека 95 ...

Фото: Skynews

Истекува ултиматумот за хунтата во Нигер, пучистите бараат поддршка од платениците на Вагнер

Откако бунтовничките војници го уапсија демократски избраниот претседател на Нигер, Мохамед Базум, на 26 јули, Економската заедница на западноафриканските држави (ЕКОВАС) им даде ултиматум: да ја вратат демократијата или ќе ...

Фото: Фејсбук

Петровска: „Вагнер“ не е присутен на Балканот во земјите кои се членки на НАТО

Од самитот на НАТО во Вилнус, во ексклузивно интервју за ЦИВИЛ Медиа, македонската министерка за одбрана, Славјанка Петровска со сигурност потврди дека озлогласената платеничка група „Вагнер“ не дејствува во земјите ...

ГРАД ШТО ТРЕБА ДА СЕ БРАНИ Москва се готвеше за одбрана од единиците на Пригожин кому како да немаше кој да му се спротивстави

Руските медиуми ги нападнаа властите по „срамниот“ обид за државен удар на Пригожин

Големите руски весници изразија ретки директни критики на властите по неуспешниот државен удар на Евгениј Пригожин, при што еден московски медиум во насловот вели дека Русија „ја покажала својата ранливост ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Од која дупка се јави Путин

ДРАГАН МИШЕВ Кога во февруари 2022 година, руската војска стигна до предградијата на Кијив, а главниот град на Украина беше мета на секојдневни тешки артилериски и ракетни напади, руската пропагандна ...

Фотомонтажа: ЦИВИЛ

Млаката реакција на Кремљ на вооружениот бунт на Пригожин ќе ги поттикне другите руски националисти на поексплицитни акции

Рускиот ултранационалистички информативен простор  на 25 јуни се распадна меѓу оние кои сакаат да го заобиколат и заборават бунтот и оние кои бараат решенија за внатрешните безбедносни пропусти што  ги ...

Фото: alarabya.net

Русија преполнa со помилувани силувачи и убијци вратени од војната во Украина, бројот на руски цивили убиени од платениците на Вагнер рапидно се зголемува

Руските затвореници кои Путин го ослободи од издржување затворски казни за тешки кривични дела, силувања и убиства, за да се борат за озлогласената парамилитантна група Вагнер во Украина, при враќањето ...

Фото: Скриншот  /Твитер

Пригожин го обвини рускиот врв дека го лаже Путин за размерите на руските загуби и неуспеси во Украина

Шефот на озлогласената платеничка група Вагнер, Евгениј Пригожин го обвини рускиот врв дека го лаже Владимир Путин за размерите на руските загуби и неуспеси во Украина. Како што пренесува Телеграф, ...

Фото монтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Пригожин ги прогласи извештаите за руските победи за научна фантастика и обвини за напади на руските сили врз Вагнер

Финансиерот на групацијата Вагнер, Евгениј Пригожин, продолжува со напорите за продлабочување на јазот меѓу Вагнер групата и руското Министерство за одбрана, објави во својот извештај Институтот за изучување на војната ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER