fbpx

Tag: Вучиќ

(ВИДЕО) Вучиќ со речиси идентична изјава како и Милошевиќ пред да биде соборен од власт

Српскиот претседател Александар Вучиќ и сугерираше на опозицијата, еден ден по петтиот од серијата масовни протести, на кои се бараше и негова оставка од функцијата шеф на државата, да предложи ...

Курти и Вучиќ се согласија во едно: Сакаат мир и деескалација на состојбата во Косово

Косовскиот премиер Албин Курти вечерва на Твитер објави дека денеска се сретнал со амбасадорите на земјите од Квинта и на ЕУ, изразувајќи загриженост поради насилствата што избија во Косово и ...

Вучиќ го предложи Милош Вучевиќ за нов претседател на Српската напредна партија

Лидерот на Српската напредна партија (СНС) Александар Вучиќ го предложи Милош Вучевиќ за нов претседател на таа партија. Вучевиќ е правник и политичар, а во моментов е министер за одбрана ...

„Дурмо турс“ ќе вози дел од македонските поддржувачи на Вучиќ на митингот во Белград

Утрово на граничниот премин „Табановце“ се забележани цели колони од автобуси кои најверојатно се упатиле кон Белград, по повод митингот што денеска го организира владејачката „Српска напредна партија“. Според српски ...

Фото: Принтскрин

Вучиќ: За неколку дена повеќе нема да бидам претседател на партијата, на 26 мај ќе има интересни одлуки – изборите ќе се одржат најдоцна во септември

Изборите ќе се одржат најдоцна во септември, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ и посочи дека на 26 мај ќе има интересни одлуки, пишува белградска Политика. За неколку дена повеќе нема ...

Фото: Инстаграм

Вучиќ: До утрово се собрани околу 13.500 парчиња оружје

До утринава се собрани околу 13.500 парчиња оружје, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој присуствуваше на презентацијата на предаденото нерегистрирано оружје и муниција во местото Дуваниште кај Смедерево, објави ...

Вучиќ и Курти се сретнаа во Брисел, усвоена Декларацијата за исчезнатите лица

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти денеска на почетокот на средбата во Брисел ја прифатија изјавата за исчезнатите лица како дел од дијалогот за нормализација на односите. ...

Фото: МИА

ЕУ: Вучиќ и Курти го потврдија доаѓањето во Брисел на 2 мај

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Косово Албин Курти го потврдија доаѓањето на новата рунда од бриселскиот дијалог на 2 мај, соопшти Европската служба за надворешни работи, пренесува ...

Фото: МИА/Архива

Ковачевски, Вучиќ и Рама на „Винска визија на Отворен Балкан“ на Саемот за вино во Верона

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски ќе присуствува на 55. меѓународен Саем на вино и алкохолни пијалоци ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER