fbpx
epa03244691 KFOR soldiers from Hungary guard the road between north and south part of the town of Mitrovica, during clashes in the town of Zvecan, Serbia, 01 June 2012. At least five Kosovo Serbs and a NATO soldier were wounded in a gunfight in the early hours, as peacekeepers tried to dismantle Serb roadblocks blocking traffic.  EPA/STR
Фото: Мартина Ацковска / Фронтлајн

Tag: Вучиќ

Срспскиот претседател, Александар Вучиќ, држи говор на погребот на спрскиот патријарх Иринеј, 22 ноември 2020 година.

Погребот на Иринеј, твитот на Макрон и реакциите

Твитот на францускиот претседател Емануел Макрон во кое тој изразува сочувство до српскиот претседател Александар Вучиќ „и сите Срби“ по смртта на патријархот на Српската православна црква Иринеј поради КОВИД-19, ...

(архива) Никола Груевски пред Кривичен, 2018 (фото: Киро Попов / kolektif)

Пансион „Кај Орбан“

„На конак кај Виктор Орбан, цврсторакиот граничар на Средна Европа, се најде „оф леле, леле“ – бегалецот... Тој Никола, не е само пријател на Орбан, туку пред сѐ, на Вучиќ, ...

Добро утро со Орданоски

Еден задоцнет пријателски совет

пишува: Сашо Орданоски Александар Николовски така се беше залетал и запењавил доцна вечерта соопштувајќи ги ставовите пред камерите по состанокот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, што морав да ...

Добро утро со Орданоски

Мешајте, мешајте, ќе ви загори ајварот!

пишува: Сашо Орданоски Според ескалацијата на речникот што е во оптек, се чини дека Христијан Мицкоски ја подготвува и својата партија и јавноста на две работи: набрзина да конституира некаква, ...

Вучиќ во Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ ќе почне денеска дводневен престој на Косово со  посета на браната Газивода и Зубин Поток, јави Танјуг. Во Зубин Поток тој ќе го посети Центарот за ...

Вучиќ: Без Русија е невозможно да се дојде до решение за Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ по синоќешниот  состанок во Москва со рускиот претседател Валдимир Путин изјави дека Русија недвосмислено и јасно ќе ги изнесе своите ставови за Косовското прашање. - Русија ...

Page 1 of 2 1 2

CIVILMEDIA NEWSLETTER