fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Запорижја

Фото: Zaporizhzhia RMA

Во руски напад на Запорижја загинати три лица, 13 се повредени меѓу кои и едно дете

Во Запорижја три лица загинаа, а 13 други се повредени, меѓу кои и едно дете, како резултат на удар на руските војници, објави шефот на регионалната воена администрација на Запорожје, ...

Енергоатом: Нуклеарната централа Запорижја синоќа беше на работ на нуклеарна несреќа

Нуклеарната централа Запорижја, која е под руска окупација, синоќа накратко била „на работ на нуклеарна несреќа“ поради привремен прекин на снабдувањето со електрична енергија, соопшти украинскиот оператор Енергоатом. „Синоќа дојде ...

Во руското бомбардирање загинаа двајца спасувачи во регионот Запорижја

Во обновеното бомбардирање од страна на руските војници врз цивилната инфраструктура во регионот Запорижја загинаа двајца вработени во Државната служба за вонредни состојби на Украина, напиша Украинскиот министер за внатрешни ...

Фото: Укринформ

Русија продолжува да распоредува воен персонал на фронтот кај Авдивка соочени со големи загуби додека украинските сили го потиснуваат агресорот кај Бахмут и Запорижја

Русите упорно ги преместуваат своите трупи на фронтот Авдивка и покрај огромните загуби во нивните редови, објави тинк-тенк Институтот за проучување на војната (ISW) со седиште во Вашингтон. Аналитичарите укажуваат ...

Фото: Zaporizhzhia RMA

Украина: Во руско гранатирање во Доњецк повредени 4 цивили, гранатирани 23 населби во Запорижја, тројца цивили повредени во Полтава

Руските агресори во последните 24 часа продолжуваат со напади на цивилни објекти во повеќе региони во Украина. Како што пренесува Укринформ, во регионот Доњецк, во руско гранатирање повредени се четворица цивили. ...

Фото: Укринформ

Во нападот врз штабот на руската флота во Севастопол убиен командант на руската црноморска флота

Во напад врз седиштето на руската Црноморска флота во привремено окупираниот Севастопол загинаа 34 руски офицери, меѓу кои и командантот на руската Црноморска флота, Виктор Соколов, соопштија Силите за специјални ...

синоќа Кијив беше нападнат со крстосувачки и балистички ракети,беше извршен ракетен напад врз Запорижја.Вооружените Сили на🇺🇦го ослободуваат секој метар.Со TAURUS ќе биде посигурно

16 починати и 5 ранети откако Државата-терорист изврши ракетен напад врз градот Костјантинивка, Донецката област

Државата-терорист во попладневните часови изврши ракетен напад врз градот Костјантинивка, Донецката област. Како последица на нападот, 16 лица се починати, а 5 се ранети. Руската Федерација константно го тероризира цивилното ...

Фото: Укринформ

Првата руска линија кај Запорижја е пробиена, тврди украински генерал

Украинските сили ја пробија првата и најсилна одбранбена линија во регионот Запорижја, изјави украинскиот генерал Олександр Тарнавски, кој ја предводи контраофанзивата во јужна Украина, пренесува МИА. Во интервју за „Обсервер“, ...

Последиците од рускиот ракетен напад врз Запорожје на 9 август 2023 година. (Фото: гувернер Јуриј Малашко/Телеграма)

Украинските сили постигнаа значителен напредок во Запорижја во услови на континуирана контраофанзива

Геолокацираните снимки објавени на 11 август и анализирани од страна на Институтот за проучување на војната потврдуваат дека украинските сили стигнале до северната периферија на Роботин, лоцирана на 10 километри ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER