fbpx
Фото: Фејсбук СДП

Tag: црква

Титлување на атеизмот

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Ако кон животот на нашето население се погледне од аспект на историските собитија во последните 200 години, откако е лансирана тезата за одвојување на црквата од државата, би ...

Бранко Тричковски

Црквата да одјебе од жените и жените да одјебат од Црквата

Пишува: БРАНКО ТРИЧКОВСКИ Три работи го плафонираат духот на Македонецот и го хендикепираат во животот: Јазикот, православната вера/црква и историјата. Всушност, самата арматурата на нацијата, заедно со гипс плочите на вмро ...

Шест лаги и една „случајност“: Рускиот амбасадор Баздникин „ги испра“ гревовите на Путин

ДЕХРАН МУРАТОВ и ЏАБИР ДЕРАЛА „Нова Македонија“ направи интервју со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, објавено на 27 февруари, во кое редакцијата му даде неограничен простор на рускиот дипломат да ги ...

Пет загинати и 15 повредени во напад во црква во Конго

Најмалку пет лица загинаа, а 15 се повредени денеска при бомбашки напад врз протестантска црква во градот Касинди во источната Демократска Република Конго, пренесува МИА. Според портпарол на армијата, постои ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER