fbpx

ПРОПАГАНДА

Кремљ го користи предавањето на бранителите од челичарницата Азовстал  за пропаганда, прикажувајќи ги Украинците како терористи и нацисти

Русија го искористи масовното предавање на украинските војници во фабриката за челик Азовстал во Мариупол како пропаганден подарок во средата, користејќи го за лажно да ги означи како терористи и...

Read more

Дезинформациите и пропагандата во медиумите: Влијание на проруските наративи врз евроатлантската ориентација на Северна Македонија

Во тек е панел дискусијата од серијалот „Зад димната завеса“, на тема  „Дезинформациите и пропагандата во медиумите: Влијание на проруските наративи врз евроатлантската ориентација на Северна Македонија“. На панелот  учествуваат...

Read more

Ткаченко: Руските агресори се обидуваат да одржат прес-тура до Мариупол за да ја дискредитираат Украина

Руските напаѓачи се обидуваат да одржат прес-турнеја за странски новинари во окупираниот град Мариупол за да ја дискредитираат улогата на Украина во војната, изјави украинскиот министер за култура и информатичка...

Read more

Јавен настан на ЦИВИЛ: Дезинформациите и пропагандата во медиумите

ЦИВИЛ продолжува со серијалот „Зад димната завеса“, денеска, 19 мај, со почеток во 13:30 часот. Тема на панел дискусијата е „Дезинформациите и пропагандата во медиумите: Влијание на проруските наративи врз...

Read more

Сензационалистички наслови и пропаганда за воскреснуваење на националистичките духови од минатото

Одредени македонски интернет медиуми шират пропаганда и ги подгреваат меѓуетничките тензии со сензационалистички и крајно манипулативни медиумски содржини за извлекувањето на стотици бранители од челичарницата во Азовстал, Украина. „Азовстал како...

Read more

Пропагандата не ги одмина ниту победниците на Евросонг

Победата на украинската песна „Стефанија“ на годинешниов Евросонг предизвика различни реакции од публиката ширум земјава. Покрај искрените честитки за освоеното прво место, по социјалните мрежи може да се прочитаат коментари...

Read more

Директорката на МИТ Универзитет во Скопје шири руска пропаганда и дезинформации

Една од поистакнатите активисти на проруската „пешадија“ која шири пропаганда, лажни вести и дезинформации е и Фејсбук профилот кој, според објавените податоци на самиот профил, ѝ припаѓа на директорката на...

Read more

Mанипулативни и лажни вести на руската пропаганда: биолаборатории во Харков, шпекулации за купони за гориво

Фото: news.columbia.edu

Центарот за борба против дезинформации при Советот за национална безбедност и одбрана на Фејсбук објави избор на манипулативни и лажни вести дека руската пропаганда циркулирала од утрото на 14 мај,...

Read more

Иванов: Кога речиси сите светски лидери се на една страна а само еден е на спротивна страна, тогаш нешто не е во ред со цивилизацијата

Грев е што на Денот на победата, Ден на Европа, ден на нова цивилизација, мислите се навраќаат на инвазијата во Украина како на времето од четириесет и прва година, Хитлер...

Read more
Page 1 of 8 1 2 8

CIVILMEDIA NEWSLETTER