fbpx
Фото: МИА

Кијив, не Киев!

ВАРШАВА-КИЈИВ, 18 часа, декември 2023 (фото: Ј. Андоновски)

ЏАБИР ДЕРАЛА  Од првиот ден на целосната руска инвазија против Украина, редакциите на медиумската платформа на ЦИВИЛ, истовремено како и Фронтлајн, едногласно одлучија - Кијив, не Киев! Нашите читателки и...

Read more

Изборите во ЕУ – мета на руската пропаганда во македонските медиуми

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

ДРАГАН МИШЕВ Веќе извесно време во дел од македонските медиуми се води засилена руско – српска пропаганда, која дополнително се интензивираше по изгласувањето на резолуцијата за Сребреница, и пристигањето на...

Read more

Кој е всушност, Џефри Сакс и што му порачаа колегите од академската заедница во отвореното писмо

Фото: Odessa journal

Во контекст на предходно објавената анализа на ЦИВИЛ Медиа за тоа како Џефри Сакс и неговите аргументи патуваат некритички низ локалниот медиумски простор, мислењата на неговите академски колеги за него,...

Read more

(ЕКСКЛУЗИВНО) Хедер Роберсон за ЦИВИЛ МЕДИА: Како човек со две очи, не ми е тешко да видам, во однос на Русија и Украина, од која страна е напаѓачот, а која се брани, која страна киднапира деца и ги уништува животите на луѓето

Во контекст на анализата на ЦИВИЛ Медиа за некритичката дистрибуција во дел од македонските медиуми на антизападните ставови на Џефри Сакс, неговите способности и обвинувањата дека НАТО ја предизвикал војната...

Read more

Со свои камења по сопствена глава: Сакс го обвинува НАТО за војната во Украина на портал финансиран од земја членка на Алијансата

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Иронично, но серија текстови на Сакс каде, меѓу другите антизападни ставови, тој го обвинува НАТО за војната во Украина, се објавуваат на медиум кој во дисклејмерот наведува дека веб-страница е...

Read more

(ЕКСКЛУЗИВНО) Едвард Џозеф за ЦИВИЛ МЕДИА: Проширувањето на НАТО беше поради горчливото искуство со руската доминација на источноевропските земји, никогаш повеќе да не се плашат за својот суверенитет

Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Додека за Такер Карлсон и неговите проруски ставови ЦИВИЛ Медиа веќе пишуваше, за него, и неговото интервју со Џефри Сакс, чии изјави, колумни и статии на разни анти НАТО, антизападни и...

Read more

Македонските медиуми во одбрана на ликот и делото на Александар Вучиќ

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМдиа

Во контекст на засилена руско – српската пропаганда во дел од македонските медиуми, кој доби на интензитет особено по изгласувањето на резолуцијата за Сребреница, и пристигањето на западната помош за...

Read more

Џефри Сакс фатен во орото на српско-руската пропаганда во македонските медиуми

Фотомонтажа: Д, Мишев / ЦивилМедиа

ДРАГАН МИШЕВ Веќе извесно време сме сведоци на засилена руско - српската пропаганда во дел ( сега надграден и проширен) од македонските медиуми, кој доби на интензитет особено по изгласувањето...

Read more

Државата, тоа сум јас!

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Доколку некои од вас, читајќи го насловот, помислија дека изјавата „Државата, тоа сум јас“ е дело на новата претседателка на Република Северна Македонија, Гордана Силјановска – Давкова, предложена од ВМРО...

Read more

ИКС: ВМРО-ДПМНЕ, како и во сите претходни месеци, е политичка партија со најмногу идентификувани штетни наративи

Извештајот на Институтот за комуникациски студии во кој се мониторираат и се анализираат штетните наративи на политичките актери и нивното ширење во медиумите покажува раст на штетната содржина на интернет...

Read more
Page 1 of 47 1 2 47

CIVIL MEDIA NEWSLETTER