fbpx

Забрчанец: Улогата на медиумите е бесценета

МАРЈАН ЗАБРЧАНЕЦ, Национален координатор за комуникации Оваа светска здравствена криза ги осветли и прикажа драгоцениот труд и пожртвуваноста на медиумските работници во нивната борба да дојдат до информација плус, а...

Read more

Борисов: Бугарија го признава македонскиот јазик согласно формулацијата од Договорот за добрососедство

„Бугарија се држи до формулацијата од Договорот за пријателство и добрососедство меѓу двете земји, во однос на признавањето на македонскиот јазик, каде стои „официјален јазик на Република Северна Македоонија, согласно...

Read more

Спасовски: Ќе се помолиме во домовите, во најтесниот круг на семејството, наместо во храмовите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во видео обраќање по препораката на епидемиолозите да оди во домашна изолација истакна дека Владата ќе функционира непречено и сите работни...

Read more

Орданоски: Мерките за спречување на Ковид-19 не го намалија загадувањето на локално ниво

Загадувањето  како глобален проблем на кој интензивно се работи, но многу малку се постигнува во светски рамки, а особено кај нас, во последно време се поврзува со уште една непредвидлива,...

Read more

Пендаровски: Заслуживме ново поглавје во остварување на стратешките цели на државата

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски преку видео изјава им честиташе на граѓаните за остварување на стратешките цели на државата, ЕУ и НАТО. https://www.youtube.com/watch?v=57FszgRpXCA&feature=youtu.be „Во овие денови на искушенија...

Read more

Забрчанец: Имаме свесни граѓани, после подолго време, точните информации се шират побрзо и помасовно од лажните

Огромен придонес во дневното темелно и масовно информирање на јавноста во врска со коронавирусот имаат токму граѓаните. Имаме граѓанство кое уште еднаш покажува дека може да биде на највисоко ниво...

Read more

Заев: Одговорните политичари не калкулираат ако се обединиме и бидеме солидарни ќе ја пребродиме и оваа криза од корона вирусот

Кратењето на платите на администрацијата не е добра вест, но тоа реалноста. Јас како претседател на СДСМ не се откажувам. И ние во партијата имаме различни мислења и тоа е...

Read more

Лоша вест за пратеникот на ДПМНЕ: Го изгуби кладењето, добивме одлука за почеток на преговори!

Не дека тој сакаше да биде така, но му кажале наводни дипломати и амбасадори дека навистина ќе биде така. И со таа сигурност, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, пред еден...

Read more

Шидер: Имате огромен напредок, оптимист сум дека преговорите ќе започнат

Андреас Шидер е австриски политичар, социјалдемократ, член на Европскиот парламент од 2019 година. Лидер на парламентарната група на австриските социјалдемократи во Националниот совет. Државен секретар во Министерството за финансии од...

Read more
Page 15 of 18 1 14 15 16 18

CIVILMEDIA NEWSLETTER