fbpx
Фото: МИА архива
Фото: МИА архива

Зеленски: Со секој ден од нашата одбрана, се приближуваме до победата, да знаеше Русија што ја чека, ќе се плашеше да дојде овде

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во своето видео обраќање преку својот Фејсбук профил, меѓу другото  истакна дека доколку Русија знаела што ја чека, ќе се плашела да дојде во Украина....

Read more

Заедничка изјава од Самитот на НАТО: Најостра осуда за неиспровоцираната војна која Русија ја води против Украина

epa09845978 NATO heads of states stand together for a family picture during an extraordinary NATO Summit at the Alliance headquarters in Brussels, Belgium, 24 March 2022. NATO leaders will address the consequences of Russian President Putin's invasion of Ukraine, discuss the role of China in this crisis, and decide on the next steps to strengthen NATO's deterrence and defence.  EPA-EFE/Radek Pietruszka POLAND OUT

Најостро ја осудуваме руската инвазија на Украина. Го повикуваме претседателот (Владимир) Путин веднаш да ја прекине оваа војна и да ги повлече воените сили од Украина и ја повикуваме Белорусија...

Read more

Шаќири: Градиме образовен систем кој ги насочува младите кон почитување на различностите

Новата концепција за основно образование, наставните програми и учебниците кои истата ги предвидува, а се изработуваат етапно, ги насочуваат генерациите наместо кон меѓуетничка нетрпеливост, нетолерантност и говор на омраза, да...

Read more

Џафери: За промена на изборниот систем потребен е консензус

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска го повтори ставот дека секоја промена на изборниот систем мора да биде со консензус, пренесува информативната агенција МИА. – Стојам на ставот дека треба...

Read more

Столтенберг: Обединети сме

Обединети сме во осудувањето на неиспровоцираната агресија на Кремљ и во нашата поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во воведниот говор...

Read more

Зеленски на Самитот на НАТО: Изминатиот месец беше месец на „херојска одбрана“ и „ужасен мрачен месец на уништување“

Украинскиот претседател Володомир Зеленски во денешното обраќање преку видео-линк на НАТО Самитот во Брисел ја обвини Русија дека при инвазијата на неговата земја употребила фосфорни бомби, пренесува МИА. – Повторно,...

Read more

Изјава на премиерот Ковачевски на вонредниот НАТО cамит на шефови на држави и влади, во Брисел

Изјава на премиерот Димитар Ковачевски денеска 24.03.2022 година (четврток)  пред почетокот на вонредниот НАТО Самит на шефови на држави и влади. https://www.youtube.com/watch?v=dWuDpUwirzE

Read more

Зеленски пред француските пратеници и сенатори: Мариупол и другите погодени градови потсетуваат на урнатините на Верден

epa09844312 Ukrainian President Volodymyr Zelensky (on screen) addresses French representatives during a video conference at the Nation Assembly in Paris, France, 23 March 2022.  EPA-EFE/YOAN VALAT

Украинскиот претседател Володомир Зеленски денеска преку видеоконференциска врска зборуваше пред француското Национално собрание и Сенат, нагласувајќи дека  „Мариупол и другите погодени градови потсетуваат на урнатините на Верден“. Украинскиот претседател, кој...

Read more

Гир: Сакаме да видиме отворање на преговорите со Скопје и Тирана што е можно поскоро

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска ја реафирмираше позицијата на Унијата дека посакува што е можно поскоро отворање на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ, пренесува МИА. –...

Read more
Page 256 of 361 1 255 256 257 361

CIVIL MEDIA NEWSLETTER