fbpx
Фото; locheedmartin.com
Семејно насилство (Foto: Pixabay free)
Војо Маневски

Џафери: За промена на изборниот систем потребен е консензус

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска го повтори ставот дека секоја промена на изборниот систем мора да биде со консензус, пренесува информативната агенција МИА. – Стојам на ставот дека треба...

Read more

Столтенберг: Обединети сме

Обединети сме во осудувањето на неиспровоцираната агресија на Кремљ и во нашата поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во воведниот говор...

Read more

Зеленски на Самитот на НАТО: Изминатиот месец беше месец на „херојска одбрана“ и „ужасен мрачен месец на уништување“

Украинскиот претседател Володомир Зеленски во денешното обраќање преку видео-линк на НАТО Самитот во Брисел ја обвини Русија дека при инвазијата на неговата земја употребила фосфорни бомби, пренесува МИА. – Повторно,...

Read more

Изјава на премиерот Ковачевски на вонредниот НАТО cамит на шефови на држави и влади, во Брисел

Изјава на премиерот Димитар Ковачевски денеска 24.03.2022 година (четврток)  пред почетокот на вонредниот НАТО Самит на шефови на држави и влади. https://www.youtube.com/watch?v=dWuDpUwirzE

Read more

Зеленски пред француските пратеници и сенатори: Мариупол и другите погодени градови потсетуваат на урнатините на Верден

epa09844312 Ukrainian President Volodymyr Zelensky (on screen) addresses French representatives during a video conference at the Nation Assembly in Paris, France, 23 March 2022.  EPA-EFE/YOAN VALAT

Украинскиот претседател Володомир Зеленски денеска преку видеоконференциска врска зборуваше пред француското Национално собрание и Сенат, нагласувајќи дека  „Мариупол и другите погодени градови потсетуваат на урнатините на Верден“. Украинскиот претседател, кој...

Read more

Гир: Сакаме да видиме отворање на преговорите со Скопје и Тирана што е можно поскоро

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска ја реафирмираше позицијата на Унијата дека посакува што е можно поскоро отворање на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ, пренесува МИА. –...

Read more

Сведоштво на украински новинар: Ме тепаа, ме мачеа, поминав 187 часа во руско заробеништво

Олег Батурин, новинар на локалниот дневен весник Нови Дан од Каховка

Руските окупаторски власти во областа Керсон апсат локални новинари и се обидуваат да ги придобијат. По осум дена воопшто не знаејќи ја својата судбина, Олег Батурин, новинар на локалниот дневен...

Read more

Николовски: Фокусот ни е да обезбедиме храна за нашите граѓани, има и пченица и масло, а домашното производство на пченица е зголемено

-Затоа се неопходни субвенциите во земјоделството, за да можат земјоделците да опстанат. Што се однесува до увозот на пченица, Отворен Балкан ни помага да постигнеме договор со Србија да се...

Read more

Кличко: Русија врши геноцид во Украина, кошмар е тоа што се случува

Vitali Klitschko, Kyiv Mayor and former heavyweight champion gestures while speaking during his interview with the Associated Press in his office in the City Hall in Kyiv, Ukraine, Sunday, Feb. 27, 2022. A Ukrainian official says street fighting has broken out in Ukraine's second-largest city of Kharkiv. Russian troops also put increasing pressure on strategic ports in the country's south following a wave of attacks on airfields and fuel facilities elsewhere that appeared to mark a new phase of Russia's invasion. (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Русија врши „геноцид“ во Украина, предупреди градоначалникот на Киев, Витали Кличко. Тој го кажа ова на видео конференцијата со официјални лица од Минхен, побарувајќи тие да ја притиснат федералната Влада...

Read more

Обраќање на претседателот Зеленски: Оваа недела – самити на Г7, НАТО и ЕУ, нови пакети санкции и нова помош –

Слободен народе на слободна земја! Денес беше еден од оние денови кои ни овозможуваат со сигурност да кажеме дека целиот свет е со нас. Утрово разговарав со Неговата Светост Папата...

Read more
Page 257 of 361 1 256 257 258 361

CIVIL MEDIA NEWSLETTER