fbpx
Studenti na univerzitet sveti kiril i metodija
фото: Скриншот од прес-конференцијата на Премиерот Зоран заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши во Клубот на пратеници

Говор на омраза на плоштад Македонија

Група од околу сто навивачи („Комити“) извикуваше „Мртов Шиптар, добар Шиптар“ на плоштад Македонија, во саботата, на 17 март. https://www.youtube.com/watch?v=XpmHQCQJ60A Поворката беше упатена кон скопскиот фудбалски стадион, на фудбалскиот натпревар...

Read more

Јовески вети дека ќе ги разгледа одбиените пријави за говор на омраза против новинари

Новиот Јавен обвинител Љубомир Јовески денеска се сретна со претставниците на Здружението на новинарите на Македонија. На средбата, како што соопштуваат од ЗНМ, се разговарало за подобрување на меѓусебната соработка...

Read more

ЦИВИЛ: Тврдокорните шират говор на омраза и ги злоупотребуваат човековите права и слободи

Демократијата подразбира слобода на изразувањето и право на протест, но секако подразбира и владеење на правото и почитување на човековите права и слободи. Крајно неприфатливи се директните и индиректните повици...

Read more

Со говор на омраза против законот за јазиците

„За заедничка Македонија“, 2017 година, протест кој му претходеше на нападот на Собранието (27 април 2017)

„Смрт за предавниците“, „продадени души“, „планот на Адолф Хитлер“ се изразите кои го придружуваат повикот за денешниот протест на организациите Тврдокорни и Македонски обединети сили против законот за јазици.  Одеднаш,...

Read more

Говор на омраза во Кичево

Катерина Матевска на 7 декември на својот фејсбук профил објавува дека е кандидирана за претседателка на Општинската организација на СДСМ во Кичево. Покрај многубројните честитки и желби за успех, не...

Read more

Дрндаревска: Авторската слобода го исклучува говорот на омраза

Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинилизираните заедници“ со цел изнаоѓање на заеднички решенија за дискриминаторските содржини во учебниците за високо образованија, организира конференција „Кон образование без дискриминација: Заложби за надминување на...

Read more

Поткуп, говор на омраза и црна кампања го одбележаа изборниот молк

Мониторинг тимот на ЦИВИЛ нотираше преку 20 пријави на кршење на изборниот молк. Вчерашниот ден многумина партиски активисти го искористија со последни сили да обезбедат доволно гласачи за своите кандидати...

Read more
Page 37 of 39 1 36 37 38 39

CIVILMEDIA NEWSLETTER