fbpx
Парада на гордоста, Скопје, 25 јуни 2022 (фото: Тоше Огњанов / VOA)
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.
Протести против Г7 во Минхен, во пресрет на Самитот на Г7
Итен состанок на шефовите на Г7 за време на Самитот за нуклеарна безбедност во 2014 година во Хаг. (извор: Wikimedia Commons)

Што е Г7?

Лидерите на државите членки на Г7
Лидерите на државите членки на Г7
Претседателот на САД, Џо Бајден, на излегување од Air Force One по пристигнувањето на аеродромот Франц-Јозеф-Строс во близина на Минхен, Германија, 25 јуни 2022 година, пред самитот на Г7.

Ниеден спин, ниту говор на омраза нема да ја скријат вистината!

Вчерашната „герила“ акција на дел од активистките и активистите кои со пораката „Ние сме лудаци!“,  делеа чоколади на демострантите на Шарената револуција и ја парафразираа познатата „изјава“ на Зоран Ставрески: „Немаме за леб,...

Read more

Јавното обвинителство не реагирало на ниту еден пријавен случај на говор на омраза од 2014 година!

Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните зедници“, денеска го промовираше Годишниот извештај за состојбата на маргинализраните заедници во Македонија, од аспект на нивните сексуални и здравствени права. Извештајот го...

Read more

Јавното обвинителство не реагирало на ниту еден пријавен случај на говор на омраза од 2014 година!

Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните зедници“, денеска го промовираше Годишниот извештај за состојбата на маргинализраните заедници во Македонија, од аспект на нивните сексуални и здравствени права. Извештајот го...

Read more
Page 44 of 44 1 43 44

CIVILMEDIA NEWSLETTER