fbpx

ПОЛИТИКА

Се огласи и НАТО, радикализирањето на ВМРО ДПМНЕ го запали безбедносниот аларм!

Токму во време кога потпалувачката и радикална реторика на ВМРО-ДПМНЕ ја достигнува точката на „вриење“, во моментите кога првиот човек на (сè уште) владејачката партија, Никола Груевски не се ни...

Read more

Димитриевски: Нема да не заплашат со пишување на пораки, ќе ставиме крај на криминалот!

Вчеравечер пред домовите и на улиците на неколку функционери на СДСМ, се испишани пораки дека се „предавници, слуги, дека Македонија ќе ја продадат и ќе воведат двојазичност“. На улицата пред...

Read more

Резолуцијата за Македонија на второ разгледување

Пред денешното второ разгледување на македонската резолуција во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ-групата), за која утре треба да се гласа во Комитетот, европратениците усогласија 28 компромисни амандмани, кои содржат...

Read more

Македонското буре барут

Иако ДУИ објави дека ги прифаќа предлозите на СДСМ за употребата на албанскиот јазик и најави започнување на преговори за усогласување на програмите, и понатаму продолжува неизвесноста околу составувањето на...

Read more

„Тврдокорни“ маршираа против „сите кои ја разнебитуваат сувереноста на Македонија“!

Неколку стотини граѓани денеска се собраа пред Соборниот храм „Св. Климент Охридски“, протестирајќи против, како што велат, сите политички субјекти во земјата кои сакаат да ја разнебитат нејзината сувереност. „Нејќам...

Read more

Фенси е сѐ друго, освен новинарството!

Новинарството се наоѓа на најниското ниво досега! Недостасува вистински новинарски производ, сработен според сите професионални стандарди, но и еснафска солидарност и поддршка на квалитетот во „фелата“! Во услови на перманентна...

Read more

Меѓу чеканот и наковалната: Медиумите и новинарството во изборниот процес

Панел-дискусијата на тема „Меѓу чеканот и наковалната: Медиумите и новинарството во изборниот процес“  во организација на ЦИВИЛ – Центар за слобода се одржа денеска во хотелот „Парк Резиденс“. На дискусијата учествуваа...

Read more
Page 1247 of 1331 1 1,246 1,247 1,248 1,331

CIVILMEDIA NEWSLETTER