fbpx

ВОЈНА ВО УКРАИНА

Народниот правобранител на Украина ја обвини Русија дека ја блокира секоја размена на воени заробеници меѓу двете земји

Украинскиот народен правобранител ја обвини Русија дека блокира каква било размена на воени заробеници меѓу двете земји. „Размена на воени заробеници немаше, бидејќи Русија не го сака тоа“, изјави Дмитро...

Read more

ЦИВИЛ: Шефот на дипломатијата на државата терорист не е добредојден

Една од најострите пораки што беа упатени денеска на адреса на шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, беше токму од ЦИВИЛ. Организацијата упати остро соопштение за јавноста во кое кажа...

Read more

Ситуацијата на границата со Украина е неприфатлива: Еврокомесарот ја предупреди Полска на „последиците“

Фото: Укринформ

Ситуацијата на границата меѓу Полска и Украина е апсолутно неприфатлива и бара активна интервенција на полските власти, кои се одговорни за одржување на редот и законитоста на границата. Како што...

Read more

ЦИВИЛ нема да присуствува на настаните на самитот на ОБСЕ во знак на протест против руската геноцидна агресија и учеството на високиот претставник на државата-терорист

На еден од највисоките функционери на мрачниот режим со седиште во Кремљ, кој води геноцидна војна против соседна држава, независна и суверена Украина, му беше дозволено да дојде во главниот...

Read more

Борел: Северна Македонија припаѓа на ЕУ, тоа е заедница на вредности, не само заедница на интереси

Фото: МИА

Потпретседателот на Европската комисија и висок претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел, на заедничката прес конференција со неговиот домаќин македонскиот премиер Димитар Ковачевски  изјави дека...

Read more

Од нападот на руски дрон на локација за дистрибуција на хуманитарна помош кај Запорижја, загина едно лице, две се повредени

Руските напаѓачи го нападнаа Степнохирск , во близина на Запорижја со дрон, за време на испорака на хуманитарна помош. Една жена загина, а уште две лица се повредени,  соопшти полицијата...

Read more

Столтенберг: Украина напредува, а Русија е послаба и го губи своето влијание

Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)

Тоа што Украина опстои како суверена, независна и демократска нација претставува големо достигнување и голема победа и колку што таа напредува, толку Русија заостанува и сега е политички, воено и...

Read more

Кулеба е убеден дека одбраната на Европа е невозможна без Украина

Одбраната на Европа без вклучување на Украина е невозможна, бидејќи земјата ја разви најсилната и најтврдокорната армија во регионот досега, изјави  украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба пред состанокот...

Read more

Громада Українців імені Лесі Українки висловлює протест у зв’язку з візитом с.лаврова до Скоп’є для участі в засіданні на рівні міністрів закордонних справ ОБСЄ

«Громада Українців у Республіці Північна Македонія ім.Лесі Українки висловлює рішучий протест у зв’язку з запланованим візитом до країни міністра закордонних справ російської федерації Сергія Лаврова, який планує взяти участь у...

Read more

„Лесја Украинка“ со реакција за учеството на Лавров на Министерскиот совет на Нато во Скопје

Здружението на Украинци во Република Северна Македонија „Лесја Украинка“, по најавата дека на Министерскиот совет на НАТО ќе учествува и министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, преку...

Read more
Page 1 of 429 1 2 429

CIVIL MEDIA NEWSLETTER