Categories

27 АПРИЛ Јанакиески од судење на распит

Осомничениот организатор на насилниот упад во Собранието на 27 април 2017 година Миле Јанакиески по денешното судење како нарачател на насилствата во Општина Центар во јуни 2013 година, во 12 часот треба да оди на распит пред обвинителката за организиран криминал Вилма Рускоска.

Во вторникот на распит пред Рускоска беше експретседателот на Собранието Трајко Вељаноски. Тој се бранеше со молчење и брзо си замина од обвинителството.

Покрај Вељаноски и Јанакиески засега осомничени за организирање и раководење со насилствата на 27.04.2017 година се и избеганите Никола Груевски и Никола Бошковски и притворените во Шутка Спире Ристовски и Владимир Атанасовски, ексдиректор на УБК.

Print Friendly, PDF & Email