Categories

ОБВИНИТЕЛСТВО Приведени се газдата на „Дурмо турс“, возачот и уште пет лица за несреќата кај Ласкарци

Седум лица се приведени за автобуската несреќа кај селото Ласкарци, во која загинаа 15 луѓе, на 13 февруари. Обвинителството бара да се отвори истрага за шест од нив, а за седмото лице бара мерка на претпазливост. Меѓу уапсените е и сопственикот на „Дурмо турс“, раководителот на фирмата, возачот и лица кои дале одобрение за техничката исправност на автобусот кои се вработени во другата фирма коja исто така е во сопственост на газдата на „Дурмо Турс“.

Како што кажа шефот на Основното јавно обвинителство Скопје, Сашо Рајчев, причина за сообраќајната несреќа е неисправност на сопирачките на автобусот и шоферот возел над дозволената брзина, односно 80 километри на час.

„Од денот на несреќата до денес се води интензивна истражна постапка. Истрагата покажа дека сопирачките биле неисправни и иако тоа било увидено на техничкиот преглед во јули 2018 година, сепак му било дадена дозвола за работа. Истото и покрај неправилностите било направено и при техничкиот прием во декември 2018 година. Дополнително е утврдено дека е манипулирано со тахографот со што не се покажувала реалната брзина на возење. Возачот тој ден возел со 99 километри на час. За возила над 3 тони дозволена брзина е 80 километри на час. Автобусот е тежок 15 тони. Неисправноста на кочниците и големата брзина се причина за сообраќајката“, рече Рајчев.

Print Friendly, PDF & Email