fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: Агенција за филм

Сепак Слаѓана Тасева не била во право – Агенцијата за филм го доби првото извинување од Транспаренси

Eден од членовите на Филмскиот совет доби официјално извинување од Транспаренси интернешнл по изнесените тврдења на Слаѓана Тасева дека постоел судир на интереси при доделувањето на средства за проекти. -Транспаренси Интеренешнл ...

Ќе остане ли Милчо Манчевски без државни пари за „Кајмак“ и „Биста“?

СОЊА ТАНЕСКА По серијата написи на ЦИВИЛ Медиа за можните финансиски злоупотреби на средствата од Агенцијата за филм за филмовите на режисерот Милчо Манчевски, Управниот одбор на Агенцијата донел заклучок ...

Не е затворен финансискиот извештај за „Мајки“, Милчо Манчевски не доставил документи

СОЊА ТАНЕСКА Претседателката на Антикорупциската комисија за ЦИВИЛ Медиа изјави дека се чека извештај од Државниот завод за ревизија во врска со исплати од Филмскиот фонд, за филмови врзани со ...

Вратени првите 300 илјади евра, ќе почне ли да врти бројчаникот?

Агенцијата за филм на Република Македонија известува дека првите 300 илјади евра државни пари се одземени од хрватската продукција „Јадран филм“ како последица на неисполнувањето на договорот за производство на ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER