fbpx
Фото: МИА архива
Володимир Зеленски, Харкив, Украина, 24 мај 2024 година
Фото/ Wikimedia commons

Tag: Јапонија

Јужна Кореја, Јапонија и Кина ја потврдија важноста од денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Јапонскиот премиер, Фумио Кишида изјави дека неговата земја, Јужна Кореја и Кина денеска за време на трилатералниот самит меѓу нив ја потврдија важноста на денуклеаризацијата на Северна Кореја. Тринасочниот состанок ...

Стапува во сила првиот билатерален Договор за стратешко партнерство меѓу ЕУ и Јапонија

Советот на ЕУ донесе „Одлука за склучување на Договор за стратешко партнерство меѓу Европската Унија и нејзините земји членки со Јапонија“, со што се овозможува стапување во сила на првата ...

Фото: Х

Бајден и Кишида најавија зајакнување на воената соработка меѓу САД и Јапонија

Претседателот на САД Џо Бајден и јапонскиот премиер Фумио Кишида вчера во Вашингтон најавија зајакнување на воената соработка меѓу двете земји и развој на нов систем за противракетна одбрана. - ...

Јапонија забрани извоз во Русија на уште 164 индустриски производи

Јапонија ќе ја прошири забраната за извоз во Русија на уште 164 индустриски производи, како што се литиум-јонски батерии, гасни цевки и автомобилски моторни масла, соопшти Министерството за трговија, пренесуваат ...

Јапонија ќе обезбеди финансиска помош од над 10 милијарди долари за Украина

Во Јапонија се одржува конференција за економска обнова на Украина по руската воена инвазија, на која учествуваат јапонскиот и украинскиот премиер, Фумио Кишида и Денис Шмигал. Јапонија ја поддржуваше и ...

Германија влада

Јапонија влезе во рецесија, Германија стана трета најголема економска сила

Јапонија, поради слабата домашна потрошувачка, падна во рецесија и ја загуби позицијата на трета по големина економија во светот, која сега е преземена од Германија. На првите две места се ...

Фото: UNRWA

И Јапонија го прекинува финансирањето на агенцијата на ОН за палестинските бегалци-УНРВА

Јапонските власти денеска објавија дека го прекинуваат финансирањето на Агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА), поради израелските обвинувања дека некои нејзини вработени биле вклучени во нападот извршен од палестинското ...

Северна Кореја тестирала подводен систем за нуклеарно оружје

Северна Кореја наводно извршила тестирање на својот подводен систем на нуклеарно оружје во знак на протест против овонеделните заеднички воени вежби меѓу Јужна Кореја, САД и Јапонија, јавија денеска државните ...

Силен земјотрес на Филипините, евакуација и во Јапонија, се очекува разорно цунами

Земјотрес со интензитет од 7,5 степени го погоди островот Минданао на Филипините, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Земјотресот бил на длабочина од 63 километри, а наскоро се очекува цунами да ...

САД одобри продажба на 400 крстосувачки ракети Томахавк на Јапонија

Соединетите Американски Држави одобрија продажба на 400 крстосувачки ракети Томахавк на Јапонија, објавија странските агенции, повикувајќи се на Пентагон. Ракетите и соодветната опрема ќе бидат продадени за 2,35 милијарди долари, ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER