fbpx
Село Боснек (23 ноември 2021) При тежък пътен инцидент с автобус загинаха 46 човека. Произшествието е станало на магистрала "Струма" малко след 2.00 ч. тази нощ, близо до село Боснек. Жертвите са чужди граждани, а автобусът е пътувал в посока към Република Северна Македония. Седем души са спасени и са откарани в "Пирогов".  
Пресфото - БТА снимка: Минко Чернев (ЕД)
Photo by Matthew Henry on Unsplash
Добро утро со Орданоски

Tag: аерозагадување

Кога Супермен лета над Скопје!

На социјалните мрежи се споделува фотомонтажа на ликот на суперхеројот Супермен, седнат врз болнички кревет со маска врз устата. Ова е еден од начините со кои Скопјани се мајтапат на ...

Скопје го надминaл годишниот ЕУ лимит за аерозагадување уште во февруари

Скопје ги надмина годишните дозволени ЕУ граници за аерозагадување уште во февруари. Овие ЕУ лимити денеска се надминати на сите мерни станици во Скопје, освен во Миладиновци, општина Илинден, соопшти ...

Здружените и добронамерни граѓани се силата на едно општество

“Каква разлика прави за мртвите, сиромашните и бездомниците, дали бесмисленото и лудачко уништување е изведено во име на некој тоталитарен режим или во светото име на слободата и демократијата?” Махатма ...

Укинати вонредните мерки за намалување на аерозагадувањето

Вонредните мерки и интервентните препораки за намалување на загадувањето на воздухот денеска престануваат да важат. Тие беа активирани на 8 јануари поради зголемените концентрации на ПM 10 честички во воздухот.  ...

Шилегов: Интензивно чистење на улиците за намалување на аерозагадувањето

- Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска информира дека во рамки на интервентните мерки за загадувањето, јавните претпријатија Комунална хигиена и Паркови и зеленило почнуваат со интензивно чистење на улиците. Акцијата, ...

И денеска бесплатен јавен превоз, загаденоста и понатаму над дозволеното

Воздухот во Скопје и денеска е загаден над дозволеното. Највисоки концентрации на ПМ10 честички повторно има во Лисиче 187 микрограми на метар кубен, Ректорат 173, Центар 107, Гази Баба 104, Карпош 92.  Највисоки ...

„Дрисла“ казнета со 8.500 евра за пречекорување на емисиите на печката за медицински отпад

Согласно законот за квалитет на амбиенталниот воздух поведена е прекршочна постапка и ограничување на работата на правниот субјект депонија „Дрисла“ поради регистрирано пречекорување на дозволените граници за испуштање на инцелераторот, ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVILMEDIA NEWSLETTER