fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: атентат

Фото: Скриншот

Прво обраќање на Фицо по атентатот: Не го мразам напаѓачот и нема кривично да го гонам

Словачкиот премиер, Роберт Фицо, денеска се огласи за прв пат откако беше тешко ранет во обидот за атентат пред три недели, изјавувајќи дека не го мрази напаѓачот, дека му простува ...

Фото: Скриншот

Видео од првото испрашување на човекот кој пукаше 5 пати во словачкиогт премиер Фицо

На социјалните мрежи се споделува видео од првото испрашување на човекот кој пукаше 5 пати во Фицо. Писателот Јурај Цинтула, кој го застрела словачкиот премиер Фицо, рече дека го направил ...

Полицијата го идентификувала напаѓачот на словачкиот премиер

Полицијата во Словачка го идентификуваше 71-годишниот Ј.Ц. од Левица, кој со пиштол, што законски го поседувал, денеска го застрела словачкиот премиер Роберт Фицо. Здравствена состојба на Фицо, кој првично со ...

Фото: Скриншот

(Видео) Атентат врз словачкиот премиер

Премиерот на Словачка Роберт Фицо денеска е застрелан во Хандлова каде се одржуваше седницата на Владата. Според првите информации, Фицо по седницата излегол пред Домот на културата каде ги поздравувал ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Планиран атентат врз Абдиџику, Вокер раскажува за масакрот во Речак

Во косовските медиуми денеска фокусот е на планираниот атентат врз претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Лумир Абдиџику и неколку пратеници од истата партија, опширното интервју на албанската ТВ Клан ...

Добро утро со Орданоски

За руските баби и нашите западни жаби

пишува: Сашо Орданоски Се чини дека на Западот „му пукна филмот“ со „сè поагресивното“ (Тереза Меј) меѓународно однесување на Путин. Иако јавноста не ја знае конклузивноста на британските докази за труењето ...

СЈО ги демантира пишувањата за наводен обид за атентат врз Фетаи

„Ова Јавно обвинителство категорично ги демантира написите на некои медиуми во кои се тврди дека определен инцидент во село Боговиње, случен на 7 февруари оваа година, е поврзан со обвинителката ...

Добро утро со Орданоски

Тајните служби, пред дождот

Пишува: Сашо Орданоски Пред петнаесетина и повеќе години, во полуофицијална посета на Македонија беше дојден тукушто пензионираниот шеф на една од најголемите западни служби за разузнавање, еден постар, негуван господин ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER