fbpx
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски (фото: Кабинет на Претседателот на Украина)
Протестен марш по повод двегодишната целосна руска воена агресија против Украина, Скопје, 24 февруари 2024 (фото: Џ. Дерала/ЦИВИЛ)
Фото: Укринформ
Руската полиција се пресметува со мирни демонстранти кои протестираат против убиството на Навални, февруари, 2024 (скриншот од видео)

Tag: БРИКС

Проф. д-р Ана Чупеска

Погрешна фрула

АНА ЧУПЕСКА Сѐ посилни и поаздисани во нашата јавност се евроскептичните гласови, сега толку отворени, што измислуваат и конференциски платформи на кои сакаат да нѐ инфицираат со нивните контаминирачки фантазии. ...

Заедничка валута на земјите од БРИКС, која ќе биде поддржана со злато „нема никаква смисла“

Идејата за заедничка валута за земјите од БРИКС, која ќе биде поддржана со злато „нема никаква смисла“, изјави економскиот стратегот Дејвид Ву. Групата големи економии во развој бараат начини да ...

БРИКС: Воведувањето валутна замена за доларот – кладење на мртов коњ

Надежите кои ги полагаат членките на БРИКС алијансата за  нова светска валута со која ќе ја прекинат доминација на американскиот долар на глобалните пазари, во моментов реферира со познатата синтагма ...

Фотомонтажа: РИБАРО

Единствена опција на Мицкоски е бескрајна блокада и предизвикување хаос

ЏАБИР ДЕРАЛА Шефот на ВМРО-ДПМНЕ се однесува крајно неразумно, исто колку што се неразумни наративите што ги создава партиската пропагандна кујна со години наназад. Сепак, пропагандата е толку интензивна, така ...

Фото: Маркет инсајдер

Врвен трговец со нафта за напорите на БРИКС за дедоларизација: Никој не може да го замени американскиот долар

Алијансата БРИКС сака да го собори американскиот долар со контролирање на глобалниот сектор за нафта и гас. БРИКС во август воведе шест нови земји, а пет од нив се водечки ...

The Prime Minister, Shri Narendra Modi  with the Chinese President, Mr. Xi Jinping and First Lady Ms. Peng Liyuan at Hyatt Hotel, Ahmedabad on September 17, 2014 / Wikimedia commons

Нови тензии меѓу членките на БРИКС: Кинескиот претседател нема да присуствува на Г20 самитот во Делхи што се толкува како омаловажување на Индија

Кинескиот претседател Си Џинпинг нема да присуствува на самитот на Г-20 во Индија оваа недела, откако по неодамнешните тензии, билатералните односи меѓу двете земји остануваат замрзнати. Aналитичарите сметаат дека  дека ...

Карикатура од Сатиш Ачарја во „Дејли Мејл“

Индија: Врзување со БРИКС

Карикатуристот Сатиш Ачарја со својата карикатура за „врзувањето со БРИКС“, објавена во „Дејли Мејл“, ја прикажува подредената позиција на Индија во однос на Кина. Во карикатурата е прикажан индискиот премиер, ...

Фото: Atlanticcouncil

Територијални претензии помеѓу основачите на БРИКС: Индија ja отфрли новата кинеска мапа за територијален суверенитет врз индиски територии

Мапата што го прикажува територијалниот суверенитет на Кина во Јужното Кинеско Море беше целосно отфрлена од Индија, Малезија, Филипини и Тајван. Трите нации се придружија на кинескиот регионален ривал и ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER