fbpx

Tag: Бујар Османи

Османи: Русија, а не западните демократии е причина за проблемите и нестабилноста на регионот

-Руската Федерација е причина за проблемите и нестабилноста на регионот, a единственото решение за сите маки на овој регион е членството во ЕУ и НАТО. Тоа не е мој субјективен ...

Османи за „Политико“: Со договорот Малта да го преземе претседавањето победи демократскиот свет, ОБСЕ е безбедно

Министрите за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) на состанокот во Скопје неделава се очекува да потпишат договор за избирање на Малта како следен претседавач ...

Фото: МИА

Османи: Северна Македонија како претседавач со ОБСЕ одигра клучна улога на меѓународната политичка сцена

Северна Македонија влегува во финалето на Претседавањето со ОБСЕ во 2023 година. Во изминатата година, но и претходните година и пол, земјата интензивно се подготвуваше за претседавањето и беа вложени ...

24 ЧАСА: Самит на Берлинскиот процес-Западен Балкан во ЕУ во 2030; Украина останува приоритет на ОБСЕ, порача Османи; хаос во Газа Газа

ВЕСТ НА ДЕНОТ Лидерите на Европската Унија и Западен Балкан, денеска беа примени од албанскиот премиер Еди Рама во просториите на премиерскиот кабинет, за продолжување на Самитот на Берлинскиот процес. ...

(ВИДЕО) Османи: Во Украина се води битка меѓу демократијата и авторитаризмот, од исходот зависи мирот и стабилноста во светот во децениите што доаѓаат

На почетокот од последниот квартал на една од најтешките години за Европа во поновата историја, може да се констатира дека македонското претседавање со ОБСЕ ќе остане забележано како голем успех. ...

(ВИДЕО) Бујар Османи, Министер за надворешни работи: НАТО е прва доза на вакцината, а ЕУ е втората, за комплетен имунитет од малигни влијанија ни требаат двете дози

Северна Македонија е претседавач на ОБСЕ во една од најтешките години за Европа во поновата историја. Кандидатурата ја прифатија сите 56 земји членки на една од најзначајните организации во светот. ...

Бесрамен настап на Лавров на ОН, за Зеленски Русија е светска закана за мирот, Рама го „прегази“ рускиот претставник

Руската агресија врз Украина како приоритетна тема овие денови во Обединетите нации, очекувано им даде простор на руските претставници да се стават во улога на „промотори“ на оправданоста на воените ...

(ВИДЕО) Османи: „Фронтот за Европа“ не ја исклучува можноста за заеднички кандидат на претседателските избори

„Како никогаш досега, општеството е поларизирано по однос на едно прашање – европската перспектива. Значи веќе имате граѓани и политички партии кои јасно велат, не можеме без Европската Унија“ - ...

Page 1 of 12 1 2 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER