fbpx

Tag: Бујар Османи

Бесрамен настап на Лавров на ОН, за Зеленски Русија е светска закана за мирот, Рама го „прегази“ рускиот претставник

Руската агресија врз Украина како приоритетна тема овие денови во Обединетите нации, очекувано им даде простор на руските претставници да се стават во улога на „промотори“ на оправданоста на воените ...

(ВИДЕО) Османи: „Фронтот за Европа“ не ја исклучува можноста за заеднички кандидат на претседателските избори

„Како никогаш досега, општеството е поларизирано по однос на едно прашање – европската перспектива. Значи веќе имате граѓани и политички партии кои јасно велат, не можеме без Европската Унија“ - ...

Османи: Владата останува максимално посветена во реализација на полноправно членство до 2030 година, за стабилна и просперитетна иднина на нашите граѓани

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, кој заедно со премиерот Димитар Ковачевски и Вице-премиерот за европски прашања Бојан Маричиќ присуствуваше на билатералната средба што се одржа пред почетокот на Бледскиот стратешки ...

Амбасадорката Дир се заблагодари за поддршката од Северна Македонија за Украина и приклучувањето на Заедничката декларација на Г7

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир им се заблагодари на претседателот Пендаровски, премиерот Ковачевски и шефот на дпломатијата, Бујар Османи за поддршката од Северна Македонија на Украина и приклучувањето на ...

Османи од Вилнус: Членството во НАТО и ЕУ ја гарантира регионалната и европската безбедност

Шефот на дипломатијата Бујар Османи, учествуваше на Состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Алијансата, што се одржа во рамки на НАТО Самитот, во Вилнус. Како што соопшти ...

Фото: Фејсбук

Османи во Стразбур на средби со Мијатовиќ и Пејчиновиќ-Буриќ

Шефот на дипломатијата Бујар Османи, денеска во Стразбур оствари средби со Генералната секретарка на Советот на Европа, Марија Пејчиновиќ-Буриќ и со комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња ...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи (фото извор: МНР)

Османи: Сите страни да работат на деескалација на состојбите во Косово

Потребно е да се придржуваме до Патоказот на меѓународната заедница за деескалација, со потсетување дека Силите на НАТО во Косово (КФОР) имаат задача да овозможат безбедно и сигурно опкружување во ...

Page 1 of 11 1 2 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER