fbpx
Фото: МИА архива
Фото: МИА архива
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес конференцијата во седиштетот на НАТО, 15 февруари 2023 (фото: Џ. Д. / Цивил)

Tag: дискриминација

Номиниран јавен обвинител за следење на предметите за кривични дела од омраза и дискриминација

Емилија Мизо Димков е номинирана за јавен обвинител во Основното јавно обвинителство Скопје за следење на предметите за кривични дела од омраза и дискриминација. Од Јавното обвинителство денеска информираа дека ...

Британија со препорака до Северна Македонија: Спроведување на реформите и еднакви права за сите граѓани

Британската Влада го поздрави напредокот на Северна Македонија постигнат од последната ревизија, вклучително и работата за реформирање на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД), која стана институција позитивно ...

Фото: МИА

Борел: Колективно да се спротивставиме на расната дискриминација

На многу места, расната дискриминација продолжува да ги нагризува темелите на мирот и безбедноста, поттикнувајќи конфликти, нееднаквост и неправда, наведува високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп ...

ОН: Иран врши злосторства против човештвото врз жените и девојчињата

Иранската „репресија врз мирните протести“ и „институционалната дискриминација врз жените и девојчињата“ доведоа до кршење на човековите права, од кои некои може да се окарактеризираат како „злосторства против човештвото“, пишува ...

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска

Тренчевска: Родовите улоги во општеството ја создаваат дискриминацијата

Стереотипите и предрасудите се најголемата причина зошто на пазарот на труд има јаз од дури 20,3 проценти помеѓу мажите и жените, вели министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска. ...

Како фотомонтажа може да предизвика говор на омраза, дискриминација и да потпалува тензии?

Пишува: МАРТИН ТАСЕВСКИ Се прашувам дали страшни фотомонтажи кои ги гледаме на социјалните мрежи и кои содржат говор на омраза, дискриминација и потпалуваат тензии, се мајтап? Се користат свесно цртежи ...

Злоупотреба на медиумите за ширење дискриминација и говор на омраза врз основ на род и родов идентитет

ЖАРКО ТРАЈАНОСКИ Во 2023 година, анти-родовото движење беше зајакнато со нови влијателни актери – религиозни лидери, нивни поддржувачи, јавни личности, интелектуалци, академици… Иако медиумите и новинар(к)ите имаат етичка должност да ...

Фото: ЦивилМедиа

Тренчевска: Елиминирање на говорот на омраза и дискриминацијата се клучни во остварувањето на човековите права

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска учествува на меѓународната конференција „Човековите права во рамките на заштитата од дискриминација“, во Црна Гора. Конференцијата ја отвори министерот за човекови и ...

Фото: миа.мк

Тренчевска: За да се воспостави родова еднаквост мора да се работи на елиминирање на насилството

Наша цел е обезбедување посилна превенција од насилство, негово санкционирање, но и работа со сторителите на насилство, со цел елиминирање на можноста да се повтори делото. Ова го изјави денеска ...

Ретроспектива -Препораки и решенија за дискриминацијата на жените на институционално и општествено ниво-меѓу декларациите и реалноста

Родовата еднаквост е едно од човековите права за кои ЦИВИЛ, како организација за човекови права и слободи, постојано укажува дека декларативното залагање за подобрување на состојбите во однос на овие ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER