fbpx
Село Боснек (23 ноември 2021) При тежък пътен инцидент с автобус загинаха 46 човека. Произшествието е станало на магистрала "Струма" малко след 2.00 ч. тази нощ, близо до село Боснек. Жертвите са чужди граждани, а автобусът е пътувал в посока към Република Северна Македония. Седем души са спасени и са откарани в "Пирогов".  
Пресфото - БТА снимка: Минко Чернев (ЕД)

Tag: злоупотреба

Џабир Дерала (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ)

Со наши пари по наша глава

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Во познат стил, својствен на политичката партија која се нарекува „левица“ (порано и „e majta“, на албански, но го избришаа тоа), веб страницата Антропол.мк, на 5 мај ...

А со (анти)корупцијата до кај сме?

Откако Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) го следеше „славниот пример“ на неславниот состав на Државната изборна комисија, па поднесе оставка, не слушнавме ништо особено. Ако се сеќавате, ДИК-овци ...

Обвинителството ќе бара злоупотреба при доделување грантови од Фондот за иновации

По објавите во медиумите за евентуални злоупотреби при доделување на грантови по јавен повик од Фондот за иновации и технолошки развој, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и ...

Медиумите да не се злоупотребуваат за пренесување повици за радикализација

Медиумите не смеат да бидат злоупотребени за пренесување повици за обединување поединци и групи за радикално однесување и постапки кои го загрозуваат јавниот ред и мир во општеството, порачаа денеска ...

dig

УЈП: Неиздавање фискални и сомнителни сторни сметки најчести злоупотреби

Неиздавањето фискални сметки и сомнителното сторнирање на сметките се најчестите злоупотреби што ги открила Управата за јавни приходи (УЈП) во последните контроли што ги спровела во периодот од 19 април ...

Девет години затвор за Ѓоко Поповски во предметот „Триста“

Поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски денеска во Кривичниот суд е осуден на девет години затвор поради злоупотреба на службена положба во предметот на СЈО „Триста“, во кој беше ...

Кривични пријави за четири лица, меѓу кои и екс градоначалникот на Јегуновце

Секторот за внатрешни работи Тетово поднесе кривична пријава против четири лица за „злоупотреба на службена положба и овластување“, „несовесно работење во службата“, „соизвршителство“.  Кривични пријави заработија Т.К. (50) од Скопје, ...

Две службенички ја оштетиле охридската болница за над три милиони денари

СВР – Охрид поднел кривични пријави против две лица поради сторени кривични дела „злоупотреба на службена положба и овластување“, кои со своите нелегални активности материјално ја оштетиле ЈЗУ „Општа болница“ ...

Закерберг пред Конгресот: И моите податоци беа загрозени

Извршниот директор и основач на Фејсбук Марк Закерберг го продолжи сведочењето во американскиот Конгрес и откри дека неговите лични податоци биле меѓу продадените информации, како што наведе, на малициозни трети ...

Кривична пријава против поранешниот градоначалник на Свети Николе

Полицијата поднесе кривична пријава против Р.Ѓ. (45) од Свети Николе поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“, против правното лице „Вин-им“ ДООЕЛ ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVILMEDIA NEWSLETTER