fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот

Tag: злоупотреба

Фото: ЕТ Сатком

Американските демократи ја истражуваат SpaceX на Илон Маск поради руска „злоупотреба“ на Starlink

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го истражуваат компанијата SpaceX за тоа дали Русија пристапила до нејзината сателитска интернет услуга Starlink, како дел од нејзината тековна војна против Украина, ...

Олга Драх (Unsplash): Деца спијат во скривница, за време на бомбардирање на Кијив, снимено во март, 2022 година (фрагмент)

ЦИВИЛ на Светскиот ден на децата: Конвенцијата за правата на детето мора да биде минимална основа, а не недостижен сон! СТОП ЗА УБИВАЊЕТО НА ДЕЦАТА во војна!

Конвенцијата на Обединетите нации за правата на детето стапува во сила на 20 ноември 1989 година. Оттогаш, овој датум се одбележува како Светски ден на децата. Еден од начините на ...

Случај „Онкологија“: Левица и ВМРО-ДПМНЕ ги киднапираа тагата и револтот на граѓаните од грозниот коруптивен скандал

Протестот за случајот „Онкологија“ почна да се злоупотребува уште пред да се одржи, за на крај да се узурпира и радикално манипулира добрата волја на граѓаните и граѓанките што протестираа ...

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

БЕСЧУВСТВИТЕЛНИ И ВУЛГАРНИ ПОЛИТИЧКИ МОНСТРУМИ: Киднапирање на еден протест

ЏАБИР ДЕРАЛА Релативно долгиот одмор и отсуство од политичката сцена, не ѝ помогна на ултрадесничарската лумпен партија со лажно име (левица) да ја подобри својата ментална состојба. Исто беше и ...

ГРУБИ Се откри дека за Мицкоски не е важно внесувањето на Бугарите во Уставот, туку тргнувањето на Албанците од власта

Груби: Опозицијата го злоупотреби Албин Курти со провиден патриотизам

Настаните поврзани со посетата на косовскиот премиер Албин Курти на општините Тетово и Чаир, според првиот вицепремиер Артан Груби се провиден патриотизам и фолклор и обид за да се злоупотреби ...

Коциќ: ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува децата за политички цели со беџови со мртовчеки глави и песни за Тодор Александров

„Вчера градинка од општина Аеродром организираше настан во парк, каде што деца од пет години носеа беџови со мртовечка глава и слшаа песна за Тодор Александров и скандираа ‘Смрт или ...

Џабир Дерала (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ)

Со наши пари по наша глава

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Во познат стил, својствен на политичката партија која се нарекува „левица“ (порано и „e majta“, на албански, но го избришаа тоа), веб страницата Антропол.мк, на 5 мај ...

А со (анти)корупцијата до кај сме?

Откако Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) го следеше „славниот пример“ на неславниот состав на Државната изборна комисија, па поднесе оставка, не слушнавме ништо особено. Ако се сеќавате, ДИК-овци ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER