fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: злоупотреба

Медиумите да не се злоупотребуваат за пренесување повици за радикализација

Медиумите не смеат да бидат злоупотребени за пренесување повици за обединување поединци и групи за радикално однесување и постапки кои го загрозуваат јавниот ред и мир во општеството, порачаа денеска ...

dig

УЈП: Неиздавање фискални и сомнителни сторни сметки најчести злоупотреби

Неиздавањето фискални сметки и сомнителното сторнирање на сметките се најчестите злоупотреби што ги открила Управата за јавни приходи (УЈП) во последните контроли што ги спровела во периодот од 19 април ...

Девет години затвор за Ѓоко Поповски во предметот „Триста“

Поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски денеска во Кривичниот суд е осуден на девет години затвор поради злоупотреба на службена положба во предметот на СЈО „Триста“, во кој беше ...

Кривични пријави за четири лица, меѓу кои и екс градоначалникот на Јегуновце

Секторот за внатрешни работи Тетово поднесе кривична пријава против четири лица за „злоупотреба на службена положба и овластување“, „несовесно работење во службата“, „соизвршителство“.  Кривични пријави заработија Т.К. (50) од Скопје, ...

Две службенички ја оштетиле охридската болница за над три милиони денари

СВР – Охрид поднел кривични пријави против две лица поради сторени кривични дела „злоупотреба на службена положба и овластување“, кои со своите нелегални активности материјално ја оштетиле ЈЗУ „Општа болница“ ...

Закерберг пред Конгресот: И моите податоци беа загрозени

Извршниот директор и основач на Фејсбук Марк Закерберг го продолжи сведочењето во американскиот Конгрес и откри дека неговите лични податоци биле меѓу продадените информации, како што наведе, на малициозни трети ...

Кривична пријава против поранешниот градоначалник на Свети Николе

Полицијата поднесе кривична пријава против Р.Ѓ. (45) од Свети Николе поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“, против правното лице „Вин-им“ ДООЕЛ ...

Оставки и одговорност. Толку.

Кога ДИК-овци поднесоа оставки, беше тоа една мала победа за демократската јавност. Но, таму и заврши таа мала победа. Тие добија награда за неуспехот на ова тело да го одбрани ...

Се бара одговорност од Антикорупциска

 Пратениците од СДСМ и ДУИ побараа од членовите на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) да си поднесат неотповиклива оставка поради констатираните злоупотреби во ревизорскиот извештај, а доколку тоа ...

Кривични пријави за поранешните градоначалници на Ново Село и Василево

Струмичката полиција поднесе кривични пријави против поранешните градоначалници на Ново Село и Василево, соопшти денеска портпаролката на СВР Струмица, Хризантема Рендевска. Според неа, екс градоначалникот на Ново Село Б.В. (54) ...

Page 2 of 6 1 2 3 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER