Categories

Втор пост-изборен извештај на ЦИВИЛ ЦИВИЛ – Центар за слобода состави извештај за нерегуларностите од изборниот мониторинг и го достави до Државната изборна комисија на 17 октомври, во 17:10...

Гласање за целото семејство, особено во име на сопругите, а за повозрасните граѓанки и граѓани и да не зборуваме… Една од вообичаените изборни нерегуларности што никако да се искорени е...

„Како претседател на партијата, ја имам највисоката одговорност за изборните резултати“, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на вчерашната прес-конференција по првичните неофицијални резултати од изборниот ден, но не...

ЦИВИЛ одржа прес конференција на која ги презентираше своите наоди и анализи од изборниот мониторинг во пресрет на локалните избори во Република Македонија. Џабир Дерала ги презентираше сознанијата на...

Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), партија на Македонците во Албанија, најостро го осуди притворањето на градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, којшто е обвинет за „изборни нерегуларности за локалните...

Со резултатите на референдумот, се оствари замислата на  Реџеп Тајип Ердоган, претседателот да добие поголеми овластувања со кои речиси апсолутно ќе може да владее со Турција, предизвика големи реакции,...

Претседателот на ЦИВИЛ – Центар за слобода, Џабир Дерала, во своето обраќање на промоцијата на финалниот извештај од изборното набљудување „Избори 2016“, истакна дека се работи за сублимат од...