fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: Охрид

Бојан Маричиќ / Фото: МИА

Маричиќ: Охрид ни ги носи Европа и светот кај нас, во европска Македонија

„Нема посоодветно место за разговор на темата за негување на културното наследство, природната убавина и развојот на туризмот од Охрид. Културното наследство и Охрид како скапоцена вредност на земајта ни ...

Костадиновска Стојчевска: Статусот на УНЕСКО останува, остануваат и препораките за негово зачувување

Комитетот за светско културно наследство на УНЕСКО високо го вреднува донесувањето на стратегискиот план заедно со Република Албанија, како потврда за нашите искрени намери за зачувување на статусот и подготвеност ...

Италијанецот Алесио Окипинти победник на Охридскиот пливачки маратон, французинката Каролин Жуис најдобра кај жените

Италијанскиот пливач Алесио Окипинти е победник на 36-тиот Охридски пливачки маратон. Тој патеката „Климе Савин“ од Свети Наум до Охрид ја исплива за 4:53:14 часа, што е нов рекорд на ...

 Фото: ФБ „Охрид SOS“

Претставници на УНЕСКО и на Бернската конвенција во Охрид – нафтена дамка во Студенчишта, бетонска платформа зад границата со Албанија

Декларираните заложби за заштита на Охридското Езеро повторно на тест. На самото крајбрежје на езерото на албанската страна кај селото Тушемиште се изведуваат градежни активности со истурање бетон во водата. ...

Фото: миа.мк

Францускиот амбасадор во Приштина најави последици доколку не се почитуваат договорите од Охрид и Брисел

 Францускиот амбасадор во Косово Оливие Геро изјави дека косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ „ќе ги сносат последиците“ доколку не ги почитуваат договорите што ги постигнаа во ...

Игор Бандовиќ

Игор Бандовиќ, Центар за безбедносни политики, Белград: Средбата Вучиќ – Курти е добра основа за нормализирање на односите, но не смее да застане тука

Игор Бандовиќ е директор на Белградскиот центар за безбедносни политики (БЦБП) од 2019 година. БЦБП е независен истражувачки центар кој придонесува кон унапредувањето на безбедноста на граѓанките и граѓаните во ...

Бегај: Договореното во Охрид е уште една гаранција за мирот, стабилноста и иднината на регионот во ЕУ

Албанскиот претседател Бајрам Бегај ја поздрави, како што наведува во објава на Фејсбук,  „постигнатата јавна согласност меѓу Косово и Србија и посветеноста за спроведување на основниот договор и соодветниот анекс“, ...

Борел: Имаме договор

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Жозеп Борел по завршувањето на средбата во Охрид напиша на Твитер дека „има договор“. We have a deal Kosovo and Serbia have agreed ...

Page 1 of 13 1 2 13

CIVIL MEDIA NEWSLETTER