fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Скопје 2014

Фото: Трн.мк

Проектот Скопје 2014 оценет како пропаганда за национализам и партиски цели на дебатата „Школа за пропаганда“

На конференцијата, се истакнаа различни аспекти и мислења за проектот кој во повеќе наврати беше оценет како негативна пропаганда и обид да се подели државата во етнички табори. Настанот, што ...

Костадиновска-Стојчевска: Tие го впишаа Скопје 2014 во листата на нивни криминални проекти, ние го впишавме Скопје 2028 во листата на европски градови на културата

Љубов и почит кон својот народ и држава се покажува со вистинско вложување во зачувување на материјалното и духовно културно богатство, а не со злоупотреба на 700 милиони евра за ...

Наумоски: Разочарувачки е да се гледа како зелени активисти шират мудри зборови од застапниците на „нова традиционална архитектура“

Разочарувачки е да се гледа како зелени активисти шират мудри зборови од застапниците на „нова традиционална архитектура“ како ги серат модернизмот и брутализмот во архитектурата по кои е познат Скопје. ...

Фото: Колаж на Мета.мк

Контраспин: Како Мицкоски пронајде врска меѓу истрагата за спомениците и идентитетот

Случајот може да се разгледува од неколку аспекти, кривично-правен, политички, односно влијание на политиката врз правосудството, корупциски/антикорупциски, на залудно потрошени/украдени пари (33 – те градинки на СДСМ, иако и тоа ...

Куќен притвор за Тодоровиќ, а 30-дневен за Здравев во „Феникс“ за злоупотреби со спомениците од „Скопје 2014“

Судија на претходна постапка му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Општина Центар Владимир Тодоровиќ, кој е еден од осомничените во случајот „Феникс“ за злоупотреба на службена положба и ...

Притвор од 30 дена за двајца осомничени во „Феникс“, уште едно лице оди во куќен притвор

Судија на претходна постапка им одреди 30-дневен притвор на две лица за случајот „Феникс“ осомничени за злоупотреба на службена положба и овластување и перење пари во врска со набавката на ...

Некои општини би презеле споменици од „Скопје 2014“, проблем е што се незаконски поставени

Министерот за култура Асаф Адеми изјави дека работната група за „Скопје 2014’ непрекинато работи и заклучоците ги доставува до Владата која ќе одлучи за натамошно постапување. Соработуваат, рече, и со ...

„Скопје 2014“ – проект со сите елементи на заробена држава

„Скопје 2014“ не е илустрација на заробена држава, туку производ и отелотворување на самиот поим заробена држава. Со него се суспендирани Уставот и законите, злоупотебени се и узурпирани надлежностите на ...

Повреда на приватноста и говор на омраза

Продолжува сеењето омраза и клевети по социјалните медиуми. Најнов продукт на црната кампања е една Фејсбук страница која има цел да ги оцрни долго очекуваните активности на преиспитување на озлогласениот ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER